sarcina

Sarcina

Postata de lauraeu cu 13 ani in urma.

de obicei aveam menstruatie la fiecare 27 zile,acum au trecut 36 zile de la ultima menstruatie si inca n-a venit.e posibil sa fiu insarcinata?am 33 ani si e prima oara cand mi se intampla

Raspunsuri (3)

marialeea

acum 13 ani

Laura, ai avut vreo "patanie" de genul ca ai uitat sa iei vreo pastila anticonceptionala (daca cumva iei) sau nu te-ai protejat cu prezervativ, sau s-a rupt sau... ai patit ceva de soiul asta? Daca nu, probabil ai vreun chist pe ovar, gandeste-te ca ai "totusi" 33 de ani (fac si pustoaicele de 20 de ani, dara-mi-te noi...). Mergi la medic, poti fi insarcinata sau nu. Ti-ai facut testul de sarcina? A iesit pozitiv clar sau...
Sunt atat de multe variabile... Cred ca cel mai bine e sa mergi la un medic ginecolog, dar vezi, daca poti, sa fie bun, nu unul "tampit" (scuze de expresie) nu de alta dar tocmai citisem ieri despre unul care i-ar fi spus unei fete ca daca ia anticonceptionale nu mai poate face bebei... Deci... vezi sa nu fie unul de-asta! Ca cine stie ce prapastii iti spune. Si nu rezolvi nimic!

lauraeu

acum 13 ani

n-am facut test de sarcina si nu ma protejez.nu stiu ce sa spun de chist ca ma simt bine,nu ma doare nimic,sanii ii simt un pic umflati si atat.multumesc pt raspuns

Iuli

acum 13 ani

Pai atunci fa un test de sarcina (este primul gest la o intarziere pe care o socotesti exagerata) si daca e negativ, mergi la medic. Daca nu e sarcina, e posibil sa ai un chist dupa cum spune marialeea.