sarcina

Sarcina

Postata de GabiNa cu 14 ani in urma.

sunt insarcinata in 7 luni, iar la ultimul ecograf pe care l-am facut mi s-a spus ca bebe meu este mai mic decat ar trebui cu 2 zile la lungime si cu 12 zile la greutate. In rest totul este normal: pozitie, lichid organe interne, organe genitate, tot. O sa il afecteze acest lucru dupa nastere?

Raspunsuri (3)

Sheila

acum 14 ani

Nu cred ca vor fi probleme pt ca nu orice copil se dezvolta la fel.
Este normal sa fie mai mic sau mai usor, doar nu toti copii au aceeasi greutate si inaltime la nastere.
Daca restul organelor sunt dezvoltate normal nu ai de ce sa-ti faci probleme
Sarcina si nastere usoara

GabiNa

acum 14 ani

Multumesc foarte mult pentru raspuns, m-am mai linistit putin ....
Sper sa fie totul ok si bebelusul meu sa se masca sanatos.

micutza malina

acum 14 ani

La nastere fetita mea avea 31 de saptamani(cf.greutatii si lungimii - 1,600kg si 41 cm) eu aveam 36 de saptamani. Totul a fost bine,nu a avut nevoie nici macar de tub de oxigen. Nu vreau sa te sperii,dar ar trebui sa ti cont de unele lucruri: daca ti se intareste burta intinde-te imediat si relaxeaza-te (cand se intareste burta atunci placenta nu mai este alimentata cu sange si copilul are de suferit), mananca foarte multe fructe si legume, bea foarte multa apa, hraneste-te sanatos lasa la o parte stresul si treburile si prin asta incearca sa mai recuperezi putin din ramanerea in urma a copilasului. Un amanunt foarte important: exista o injectie (am uitat denumirea) care se face pantru maturarea plamanilor copilului, in special la cei care au risc de a se naste prematur, cere medicului tau parerea asupra acestui lucru. In rest daca copilul e sanatos nu ai de ce sa iti faci probleme, se va dezvolta absolut normal. Daca te mai intereseaza si alte amanunte iti stau la dispozitie. Sarcina fara probleme in continuare si nastere usoara!!!!!!!!!!!!!!!