sarcina?

Sarcina

Postata de Dizzy cu 14 ani in urma.

in ultima saptamana am avut 4 acturi sexuale cu prietenul meu si nu ne-am protejat insa nu si-a dat drumul in mine. Sunt putin ingrijorata deoarece dupa primul act am mai facut-o inca odata tot fara prezervativ si nu se spalase./curatase. Daca se poate sa imi spuneti daca testele de sarcina sunt o optiune buna deoarece pastila de a2a zi am luat-o in ultimul an de 3 ori si imi este frica sa nu patesc ceva daca o mai iau inca odata. Cum pot sa aflu daca sunt gravida far asa merg la ginecolog?
P.S.: actul sexual s-a intamplat la 5 zile dupa mentruatie. Ar trebui sa astept sa vad daca imi intarzie urmatoare menstruatie?

Raspunsuri (2)

Laura Creasta

acum 14 ani

Posibil sa fii fost si in perioada de ovulatie... la cate zile din prima zi de menstruatie ai avut contact sexual? Da, testele de sarcina depisteaza cu exactitate daca esti sau nu insarcinate, iti recomand sa le faci cam la 5 zile dupa data la care trebuia sa ai menstruatie pentru a stii cu exactitate (desi sunt unele mai bune, care pot depista o eventuala sarcina de la cateva zile 4-5 dupa contactul sexual la care banuiesti ca ai ramas in sarcinata).

Dizzy

acum 14 ani

Cam la 5 zile dupa menstruatie a avut loc contactul.
Multumesc de ajutor!