Sarcina

Postata de Mihaela Corina97451 cu 14 ani in urma.

Sunt insarcinata, am 31 de saptamanii, de la inceput am avut ureaplasma si mycoplasma, la 12 sapt am urmat un tratament cu azitromicina ( am luat 2 [astile, si peste inca 2 zile inca 2 pastile), am refacut analiza si am observat ca mycoplasma a disparut insa ureaplasma a ramas, am repetat tratamentul la 23 de sapt ( timp de 5 zile am luat cate 2 pastile pe zi, cu acelasi antibiotic), am refacut analiza si am descoperit ca ureaplasma este inca acolo, si culmea pe antibiograma apare ca este sensibila. Nu stiu ca se fac, se pare ca ar mai trebui sa repet tratamentul, dar imi este teama sa nu-i cauzeze bebicului, si as vrea sa nasc normal si nu stiu daca se poate, dr ginecolog a spus ca da, insa cea de familie care este pediatru a spus ca ar fi mai bine cezariana. SI EU CE FAC?, pe cine sa cred?

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 14 ani

Nu ma pot substitui medicilor si sa-ti spun ce este mai bine de facut. Vreau doar sa-ti spun ca ,daca acel microb a iesit la antibiograma sensibil la unele antibiotice, inseamna ca este bine si ca ,alegand pe cel mai eficient,din lista de pe antibiograma, se poate trata. Aceste infectii nu trec de pe o luna, pe alta, este nevoie de rabdare si tratament bine condus, de catre medic. Multa sanatate si nastere usoara !

Utilizator11554152897

acum 5 ani

Puteti sami spuneti cum a decurs sarcina?