sarcina

Sarcina

Postata de marinela141 cu 15 ani in urma.

buna sunt noua pe acest forum,sunt insarcinata in 20 saptamani si am luat destul de mult in greutate(9 kg).as vrea sa stiu daca este freo problema ac***a in vedere k mai am inca 16 saptamani pana nasc???????

Raspunsuri (3)

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Fiind insarcinata in 20 de saptamani , esti la jumatatea perioadei de sarcina. Iar 9 kg....ce sa zic, sunt ceva, mai ales ca pe ultimele luni iei mai mult in greutate.
Pot sa-ti spun ca eu cand am fost la ecografia 4D la 22 de saptamani, luasem 6 kg in greutate. Iar medicul a zis ca am luat cam mult.
Acum , la 29 de saptamani, am 8,5 kg luate in greutate.
Pot sa-ti spun insa, ca am cunostinte care au lua 22 kg, respectiv 25de kg, pe timpul sarcinii. Asa ca...
Ar fi bine sa ceri si parerea medicului tau. Nu toate gravidele iau la fel in greutate. Dar daca iei mai multe kg e posibil sa apara durerile de spate, din cauza greutatii. Plus ca, cu cat iei mai multe kg, cu atat le vei da mai greu, jos, dupa nastere.
Se zice ca ar fi bine ca pe timpul sarcinii sa luam 12-15 kg.
Sarcina usoara si un bebe sanatos!

mihai255133351

acum 15 ani

Buna!Eu am luat 8 kg in greutate pana in saptamana 21.Imi imaginez ca n-ai avut greturi la inceputul sarcinii,tocmai de aceea ai luat in greutate atat.Stai linistita,important este sa fie bebe bine,iar datoria ta este sa te hranesti cat mai sanatos pentru ca el sa se dezvolte normal.Sarcina usoara si un bebe sanatos!

andrei142136913

acum 15 ani

BUNA SI EU SUNT NOUA PE ACEST FORUM DAR VREAU SATI RASPUND DIN PROPRIE EXPERIENTA EU AM LUAT PE DURATA SARCINII CU FETITA MEA CARE ACUM ARE 3 ANI 22 DE KG NU NEA AFECTAT DELOC IAR IN 3 LUNI DUPA CE AM NASCUT AM REVENIT LA NORMAL. NU INTRA IN PANICA E DOAR O PROBLEMA FFF MINORA. NASTERE USOARA