sarcina

Sarcina

Postata de stelian7107134 cu 15 ani in urma.

Buna, ma numesc Georgiana si sunt insarcinata in 11 saptamani.Sunt cateva lucruri cama ma ingrijoreaza foarte tare: nu iau in greutate , la ecograful efectuat la 10 saptamani fatul avea 3 cm si mi s a parut mic si nu ma simt insarcinata iar lucrul asta ma sperie foarte rau nu simt nimic in mine nici o diferenta parca nici burta nu mi a crescut deloc este normal?Astept cu nerabdare pareri raspunsuri si sfaturi.Va multumesc din inima.

Raspunsuri (7)

simona166117244

acum 15 ani

Buna Georgiana,
Ce ti-a zis medicul la ecografie? Daca el ti-a zis ca bebe e ok, n-ar trebui sa-ti faci probleme, pentru ca are doar 3cm.
Nu toti bebeii se dezvolta la fel, nu toate gravidele iau in greutate la fel.
La 11 saptamani nu cred ca tb sa-ti faci griji pentru ca n-ai luat in greutate. Eu n-am luat in greutate in primele saptamani de sarcina (sunt insarcinata in 29 de saptamani) si nici burta nu se vedea.
Si ca sa nu te mai sperii, ar fi bine sa-ti suni medicul si sa mai faci un contro, sa stai tu linistita. Plus ca, agitandu-te il agiti si pe bebe, si nu este bine.
De fiecare data cand am avut suspiciuni sau probleme mi-am sunat medicul.
Sarcina usoara in continuare si sa ne spui cum au decurs lucrurile!

simona166117244

acum 15 ani

Si apropo: ai cumva greturi sau nu ai pofta de mancare? sunt gravide care in primele luni de sarcina slabesc, pentru ca au greturi, nu suporta anumita mancaruri, anumite mirosuri. De exemplu eu in primele 3 luni n-am putut manca dulciuri, eu fiind o "devoratoare":)) de duciuri.

isabela11

acum 15 ani

Buna Arabela.La ecograf mi s a spus doar ca este o sarcina in evolutie ceea ce este bine.Insa lucrul care m a speriat f rau a fost urmatorul pe 21 02 2009 la control mi s a spus ca am 7-8 saptamani de sarcina iar pe 17 03 2009 mi s a spus va am 10 saptamani.Este posibil sa se fi produs o eroare?Mi as suna doctorul insa nu mi a lasat nr de telefon.Greturi varsaturi sau alte sipmtome nu am totul este la fel ca pana sa raman gravida.Iar de mancat mananc destul de bine consistent si sanatos.Iti multumesc mult pt raspuns.Pup.

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Daca pe 21febr aveai sarcina in evolutie de 7 saptamani, pe 17 martie sarcina avea 10 saptamani si cateva zile.
Bine ar fi sa poti face rost de nr de tel al doctorului, sa-l poti sun adaca apare vreo problema(eu iti doresc sa nu fie nevoie sa-l suni).
Este foarte important medicul , sa ia incredere in el, sa fie un profesionist, si sa-l poti contacta atunci cand ceva nu este in regula. iti spun din propria experienta, pt ca am mai avut probleme pe perioada sarcinii si mi-am sunat medicul ori de cate ori a fost nevoie, iar el m-a ajutat.
Ma bucur ca n-ai greturi sau varsaturi, esti o gravida fericita!
Si nu uita ca pe timpul sarcinii nu trebuie s amancam "pentru doi". Ci mai santaos si putintel mai mult decat de obicei.
Sarcina usoara!

Elena184127610

acum 15 ani

buna georgiana,asa mi s-a intamplat si mie la prima sarcina,nu aveam nici un simptom de femeie insarcinata si nici nu am fost convinsa k sunt pana cand nu a miscat bebelu,iar in greutate am luat f putin pe parcursul celor 9 luni
mult noroc si un bebe sanatos si frumos

Krisztina

acum 15 ani

Stai linistita ca e ceva normal burtica o sati creasca cam de la 5 luni o sa vezi o diferenta...eu sunt insarcinata in 28 de sapt si la fel am zis si eu ca nu-mi mai creste burta ca e in neregula...dar e super bine si bebita mea tot 3 cm a avut la 10 sapt deci e in regula nu te impacienta eu nici macar greturi sau ameteli nu am avut ;)...sarcina usora

monica

acum 13 ani

burta f tare la 28 sapt ce este de rau