sarcina

Sarcina

Postata de Claudia- Alexandra cu 15 ani in urma.

buna fetelor! sunt insarcinata in 26 sapt si de cateva sapt am contractii si mi se intareste burta.Medicul mi-a spus ca am colul deschis si mi-a recomandat utrogestan,duphaston,buscopan si no-spa.din cate am inteles nu prea e indicat in timpul sarcinii sa iei medicamente...ce parere aveti despre ce iau eu,ar putea face rau mie sau copilului???

Raspunsuri (5)

simona166117244

acum 15 ani

Buna Niko,
Si eu sunt insarcinata in 25 de saptamani si am contractii, plus burta intarita cand obosesc sau ma supar, ma stresez.
Iau si eu utrogestan si no-spa, la recomandarea medicului.
Asa ca , daca medicul ti-a zis sa le iei stie el ce stie. Important este sa ai incredere in medicul tau ginecolog, ca altfel....mai greu.
Sa ia mare grija cu colul deschis. Nu ti-a recomandat cerclaj? Sau nu este chiar atat de grav.
Sarcina usoara in continuare si un bebe cat mai sanatos!

irina71131561

acum 15 ani

sunt de aceeasi parere cu arabela.ai incredere in medicul tau.si eu am avut aceeasi problema din a 5-a saptamana de sarcina.am luat aceleasi medicamente ca si tine.spre deosebire de alte medicamente acestea sunt recomandate sarcinii.stai linistita nu face efort si totul va fi bine.un bebe sanatos si iubit.eu nu am mai avut parte de ingerasul meu!

constantin3134394

acum 15 ani

aceste medicamente nu fac rau bebelusului sunt special concepute pentru sarcina.Multa sanatate si sarcina usoara.

aniela

acum 8 ani

buna am 24 de saptamani de sarcina dar ma doare stomacu pot lua no spa

Roxana

acum 8 ani

Şi eu sunt gravidă în 18 săptămâni şi am avut dureri de coloană şi de rinichi iar doctorul mi-a recomandat no spa. Nu afectează sarcina cu nimic.