sarcina

Sarcina

Postata de daniel33126107 cu 15 ani in urma.

Buna seara!sunt insarcinata in 29 de saptamani,iar prima zi a ultimului ciclu menstrual a fost 30.06.2008 si am 179 zile de concediu medical la data de 31 ian 2009 din ce data pot intra in concediu prenatal?

Raspunsuri (3)

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Conform OUG158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate:
ART. 23
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcina si lauzie, pe o perioada de 126 de zile calendaristice, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate.
ART. 24
(1) Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.
(2) Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice.
In concediu prenatal se poate intra de la 6luni si jumatate.
Sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos!

vasile134107180

acum 15 ani

cum iti dai seama dak esti insarcinata,desi nu prezinti niciun fel de simptom specific,ciclu tia venit in mod regulat,doar ca esti un pic balonata?!

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Iti faci un test de sarcina (cel tip "barza"), sau un test de sarcina pe baza de sange (Beta hcG), sau un control ginecologic.
Numai bine