Sarcina si steroizi

Sarcina Afectiuni inflamatorii la steroizi

Postata de RocsyC cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
Vreau sa raman insarcinata, dar sotul meu este culturist si utilizeaza un steroid numit Oxandrolon. Imi este teama sa nu aiba un efect nociv asupra fatului.
Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.
Roxana

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

oaxandrolon este un androgen indicat in durerile din osteoporoza, pentru cresterea ponderala (post traumatism sever, infectii cronice severe), in distrofie musculara. ca efecte adverse intalnite : inhibitia functiei testiculare, disfunctie erectila, ginecomastie, ateroscleroza, hepatita colestatica.

RocsyC

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns! Mai in gluma, mai in serios, s-ar putea sa nici nu se prinda, cu atatea disfunctii:))

Adrian L.

acum 10 ani

Raspunsul dvs, desi vechi, induce oamenii in eroare.

Oxandrolon(anavar) este un steroid oral, alfa-17, ce are efecte secundare foarte mici, de aceea fiind cel mai cautat dar si cel mai scump. Este folosit de catre sportivii de performanta(mai putin de catre culturisti) marind forta, rezistenta, intarind muschii, eliminand excesul de lichide. Anavar NU SE AROMATIZEAZA! asa ca nu produce ginecomastie, nu inhiba prod. de testosteron propriu. Singurele probleme pot fi: libidou scazut si calvitie la cei cu predispozitie genetica. La supradozaj pot aparea probleme ale ficatului, dar, cu toate astea, nu este nevoie de un hepatoprotector la doze normale, acesta inhiband actiunea steroidului.

Alina Dumitru

acum 9 ani

Deci..Dak vreau sa rămân însărcinată... Și sotu ia anavar.... Poate dauna sau nu???????