Sarcina si rh negativ, eritrocite si hematocrit sub limita plus infectie urinara

Sarcina

Postata de NikoBella cu 10 ani in urma.

Buna ziua! Am si eu cateva intrebari :
Sunt insarcinata in 10 saptamani si rezultatul de la analize nu mi se pare asa bun. Am RH negativ, infectie urinara , eritrocitele sub limita (3.92 ) valoarea normala fiind :4-6 ; si hematocrit : ( 33.2) valoarea normala fiind : 35-60 . Exista vre-un risc pt sarcina ? Poate avea urmari fatul datorita acestor patru mentionari ? ( e prima sarcina subliniez) . Nu am experienta si nu cunosc prea multe ! Va rog frumos sa -mi dati un raspuns . Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Infectia urinara trebuie tratata corespunzator. Scaderea eritrocitele si hematocritul pot aparea in cursul sarcinei si nu implica nici-un risc.
Daca tatal copilului are Rh pozitiv, copilul poate avea Rh pozitiv sau negativ. In acest caz, urmeaza sa faceti un alt test care verifica daca exista anticorpi anti Rh. In cazul in care sistemul imun al mamei Rh negativa nu a produs anticorpi anti Rh se va preveni producerea acestor anticorpi prin administrarea unei injectii cu imunoglobuline (RhIg). Imunoglobulinele administrate au efect 12 saptamani, de aceea se administreaza o injectie si la 28 de saptamani de sarcina pentru a preveni imunizarea Rh de la sfarsitul sarcinii. De asemenea, daca dupa nastere se constata ca bebelusul are Rh pozitiv, o noua injectie cu imunoglobuline va fi administrata la 72 de ore de la nastere.