Sarcina si inotul

Sarcina

Postata de i_andra cu 13 ani in urma.

Buna ziua.
Sunt insarcinata in 6 saptamani si am o mare nedumerire. Citesc peste tot ca inotul este benefic pentru femeile insarcinate, dar nu scrie nimeni care sunt conditiile de igiena care trebuie indeplinite. De ex. pot merge sa inot la complexul olimpic din oras? Acolo apa contine foarte mult clor, posibil si bacterii periculoase.
Astept parerile dvs. Va multumesc.

Raspunsuri (5)

floryny

acum 13 ani

Cel mai indicat ar fi sa ceri parerea medicului care iti urmareste sarcina. Nu este bine sa faci inot unde este aglomerat pentru ca ai putea fi lovita in abdomen de alti inotatori. Este bine sa-ti consulti medicul inainte de inceperea oricarui program de exercitii fizice.

Victor Richard

acum 13 ani

Eu as fi putin mai precauta in timpul sarcinii.... Din pacate, ai dreptate, medicii recomanda innotul dar nu specifica unde ar fi recomandabil sa se practice sportul in timpul sarcinii. Banuiesc ca la mare, este ok, pentru ca in apa sarata nu rezista prea multe bacterii... desi, litoralul romanesc nu este prea curat....

i_andra

acum 13 ani

Ideea este ca mie imi place sa inot, chiar mergeam regulat la piscina inainte sa aflu ca sunt insarcinata. Doream sa stiu daca o pot face in continuare fara a-mi asuma riscuri de pomana.
Multumesc pentru raspunsuri

marialeea

acum 13 ani

Andra, desi iti place sa inoti parerea mea este ca ''tonele'' de clor din bazine nu sunt chiar OK pentru organismul tau (ma refer la partea intima). Ba inca, desi se pune atata clor, asta nu exclude prezenta bacteriilor, microbilor, nepotica mea a facut otita de la bazin si i ni s-a spus ca e nu stiu ce bacterie luata de la bazin. Tu, fiind insarcinata, nu prea ai voie sa iei medicamente, in plus organismul nu mai are rezistenta la microbi atat de mare ca atunci cand nu erai insarcinata. Deci... paza buna trece primejdia rea!

gabriela

acum 10 ani

eu sunt insarcinata in saptamina a 26 a si nu sti daca pot face baie in apa sarata sunt la mare in spania