sarcina si colicistita

Sarcina

Postata de naira29 cu 11 ani in urma.

Multi ani m-am confruntat cu dureri abdominale pe care le-am pus pe seama unei gastrite mai vechi. De curand am fost diagnosticata (in urma unei crize severe) cu colicistita si sunt programata pentru operatie. Accidental am ramas insarcinata. Daca pastrez sarcina si fac o criza, voi avea nevoie de interventie chirurgicala de urgenta. Am nevoie de sfatul vostru: pastrez sarcina sau renunt. multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Aceasta decizie trebuie sa va apartina in totalitate si depinde de cat de mult va doriti aceasta sarcina. Daca tineti sa pastrati sarcina trebuie sa va ganditi ca oricand poate sa se declanseze criza de colecistita iar interventia chirurgicala se pare ca este de prima intentie fata de tratamentul medicamentos ( datorita riscului de recurente). Colecistectomia este o interventie chirurgicala care se practica in timpul sarcinii, cu riscurile aferente, de preferat in al doilea trimestru al sarcinii.

Nu faceti prostia sa va operati !

acum 11 ani

Nu faceti p***aa sa va operati, tratati problemele cu bila la un medic homeopat.
Caci iata ce se poate intampla:

"Am 56 de ani, si in urma cu 4 luni m-am operat de fiere.In urma operatiei mi s-au accentuat niste simtome pe care inainte le puteam duce.Neputere, furnicaturi in membre, nervi in maini si picioare, am si hemoroizi, calduri (fiind la menopauza de 10 ani), ganduri urate, durere la ceafa, lipsa poftei de mancare, frica de singuratate, teama de orice, insomnii, gura uscata, ameteli, umflarea venelor pe maini, uit foarte repede, ma doare in partea dreapta in zona ficatului.
Va rog sa-mi spuneti ce as putea sa fac ca sa depasesc aceste momente si sa redevin o persoana energica asa cum eram inainte."

Bila o sa va otraveasca tot corpul cand nu mai poate fi tinuta in colecist !