Sarcina si citostaticele

Sarcina

Postata de Anca2011 cu 12 ani in urma.

Buna seara. Problema mea face parte din situatiile mai rare. Am ramas insarcinata in conditiile in care sotul meu face tratament cu citostatic, respectiv cu dacarbazin. Medicul ne-a spus ca exista riscul de malformatii genetice si ca este alegerea noastra daca pastram copilul sau nu. Ne dorim copilul f mult, mai ales ca e posibil sa fie singura noastra sansa. V-ati confruntata careva cu situatia asta? Multumesc.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Din pacate medicul are dreptate, exista sansa malformatiilor fetale. Chiar daca gasiti pe cineva in aceeasi situatie, faptul ca au un copil sanatos nu inseamna ca si dvs veti avea sau faptul ca au un copil cu probleme nu inseamna ca si dvs veti avea asa. Insa riscul exista si trebuie sa va ganditi bine daca vi-l asumati. Nu stiu de ce ia sotul aceste medicamente, dar puneti in balanta posibilitatea de a avea un copil bolnav, pe langa sot care e deja bolnav, si puneti in balanta posibilitatea de a avea un copil sanatos dar sotul sa aiba probleme de sanatate iar dvs sa nu va puteti ocupa de amandoi. Este o situatie delicata si numai impreuna puteti lua decizia corecta.

Ileana

acum 9 ani

Ce decizie ai luat pana la urma cu aceasta sarcina?