Sarcina si ciprofloxacinul

Sarcina

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Am luat 3 pastile de cuminol de 500 in presupusa zi de 11-a a sarcinii pentru o cistita. Credeti ca ar putea afecta cunva copilul. Am intele ca acest medicament afecteaza cartilajele de crestere..dar el era doar o celula..atunci.

Raspunsuri (4)

Elena991510

acum 15 ani

pai tocmai, ca din celula aia se dezvolta, si primele 3 luni sunt cele mai importante. Mergi la analize si vb cu medicul despre asta !

simona312112347

acum 15 ani

Recomandabil ar fi fost sa anunti medicul care ti-a dat tratamentul ca esti insarcinata. Uneori este indicat sa tratezi cistita, decat sa nu iei antibiotic in sarcina. Daca medicul ar fi stiut ca esti insarcinata, ti-ar fi recomadat un antibiotic permis in sarcina, conform cu antibiograma.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

a mai luat cineva ciprofloxacin in primul trimestru de sarcina?a mai avut curajul sa pastreze sarcina sau a facut intrerupere?

adriana540

acum 14 ani

Si eu am luat ciprofloxacin in saptamana a treia de sarcina,fara sa stiu ca sunt insarcinata.
Nu se cunosc efectele ciprofloxacinei aspura fatului,se presupune ca ar cauza artropatii.
Sunt medici care mi-au spus sa stau fara grija,sunt medici care au spus ca este decizia mea,nimeni nu garanteaza si altii care au spus ca trebuie intrerupta sarcina.
Oricum marti ma voi duce la un specialist care imi va spune exact ce trebuie sa fac.
Multe mame au luat acest medicamnet si au nascut copii perfect sanatosi,insa riscul exista.