sarcina si calatoriile

Sarcina

Postata de dorys cu 13 ani in urma.

buna am si eu o intrebare stiu ca dupa sapt 26 nici o companie nu mai accepta femei insarcinate la bord.dar e vreo problema in a calatorii cu masina?sunt insarcinata in 29 de sapt si vreu sa plec in vacanta si ar treb sa ma intorc cand as fii in sapt 35.din punct de vedere medical nu am nicio probelma doar obisnuitele dureri de spate si de picoare.va multumesc

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Zdruncinatul pe care il presupune drumul cu masina, statul mult intr-o pozitie, oboseala, toate te pot afecta. Oricum daca pleci, o faci pe riscul tau.

Ionascu Andreea

acum 13 ani

In cazul in care nu ramai mult timp intr-o pozitie incomoda, ai posibilitatea sa te intinzi, masina va circula cu viteza redusa si nu vei fi zdruncinata prea tare, cred ca poti merge intr-o vacanta. Totusi nu te indeparta prea mult de locatia in care este medicul tau. Ia la tine no-spa, scobutil care sa te ajute in caz de contractii. Oricum, totusi perioada de vacanta mi se pare destul de indelungata, o saptamana ar fi aceeptabil, dar mai mult... macar analizeaza posibilitatile de consult medical din zona, ia in calcul toate riscurile (probabil ca drumul dus va fi mai simplu decat cel intors cand sarcina va fi foarte avansata).