Sarcina si apa minerala

Sarcina Hiponatremie

Postata de diana0202 cu 11 ani in urma.

Buna, as avea si eu o intrebare sunt insarcinata in 12 saptamanii si nu pot bea decat apa minerala, daca beau apa plata o vars imediat, si as vrea sa stiu daca apa minerala poate dauna cumva sarcini? multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

In principiu nu dauneaza sarcinei.
Este bine sa verificati eticheta apei, sa fie naturala ( nu imbogatita cu dioxid de carbon) si este recomandat ca nivelul de sodiu ( Na) sa fie mai scazut ( asta in conditiile in care beti numai apa minerala).
Exista pe piata produse de apa cu un continut de minerale mai scazut.