Sarcina sau nu?

Sarcina

Postata de annabela cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
In perioada fertila am avut contact sexual neprotejat, iar de 10 zile au aparut greturi ( seara si noaptea) ,sani sensibili,anumite contractii in zona ovarelor,urinari dese, constipatie, senzatie de foame, sensiblitate emotionala( plang mai din orice), ameteli pe perioada zilei,oboseala, insomnie, vise ciudate, durere usoara la ovare,dureri de cap. Insa nu am avut asa numitul spotting,acea sangerare.
Peste 4,5 zile ar trebui sa imi vina ciclul menstrual.
Am facut un test de sarcina,insa a iesit negativ. Ma puteti ajuta? Ar putea fi alta, cauza simptomelor? Va rog sa ma ajutati.

Raspunsuri (6)

GeorgianaR

acum 10 ani

Buna!Simptomele descrise de tine fac parte din simptomele de sarcina,insa ar fi aparut cam devreme...Testul l-ai facut,de asemeni,mut prea devreme,pentru un rezultat cat mai corect,trebuie sa-l faci la minim 2 zile dupa data la care trebuia sa ai menstruatia,insa,sunt femei carora le-a iesit pozitiv si inainte cu 1-2 zile de data la care trebuia sa aiba menstra,depinde de ziua ovulatiei.Deci,mai asteapta sa vezi daca o sa vina,si,daca nu,repeta testul asa cum ti-am recomandat.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Efectuarea testului de sarcina se face la minim 2 saptamani distanta de contactul sexual.
Repetati testul iar pentru siguranta, puteti determina si HCG din sange- care va iesi crescut in caz de sarcina.

annabela

acum 10 ani

Buna ziua,
Azi diminata am acut o intepatura puternica in zona ovarelor,iar dupa cateva ore am inceput sa am scurgeri de sange cu durere asemanatoare ciclului menstrual. Mentionez ca ciclul trebuia sa imi vina peste 5 zile.Este in regula?Este normal?

GeorgianaR

acum 10 ani

Daca sangerarea este abundenta si insotita de cheaguri,mergi la medic!

annabela

acum 10 ani

Nu este abundenta..chiar din contra. Multumesc.

GeorgianaR

acum 10 ani

Urmareste cantitatea,aspectul si durata.Daca dureaza mult mai putin,iar cantitatea este,de asemeni,mica,e posibil sa fie doar nidatia.