sarcina sau nu?

Sarcina

Postata de monique26 cu 12 ani in urma.

Buna seara! Am o problema ... ultimul ciclu mi-a venit pe 25 septembrie si, trebuia sa-mi vina urmatorul ciclu cam pe 26-27 octombrie, dar inca nu a venit. Simptome de sarcina nu prea am, doar simt un gust metalic in gura si mi-au aparut cosuri pe fata si pe piept si parca si scurgerile vaginale sunt mai abundente. Credeti ca sunt insarcinata sau este doar imaginatia mea? pentru ca eu nu am un ciclu foarte regulat... si nici nu stiu daca ar trebui sa-mi fac acum un test de sarcina acum sau sa mai astept un pic. Astept un raspuns cat mai repede... Multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

o sarcina apare in conditiile unor contacte sexuale neprotejate, in perioada de fertilitate. ciclul ovulator (menstrual) are o perioada normala de 28-32 de zile, dar poate varia ca intr-o oligomenoree (se prelungeste faza secretorie)sau polimenoree (se scurteaza faza secretorie). un test de sarcina se pozitiveaza la 7-10 zile dupa contactul cu risc.

Aura

acum 12 ani

As vrea sa stiu si eu daca nasterea prin cezariana scade riscul aparitiei depresiei post partum intrucat am multe colege care au nascut normal si au suferit de depresie post natala pana in luna a 6 a dupa nastere.ba chiar si de episoade pshihotice.e obligatoriu sa fac aceasta depresie?Am mai inteles ca nu exista persoane care sa scape de depresia post natala.este adevarat.va multumesc

angela

acum 12 ani

buna ziua,vreau sa spun ca in ultimele 3 luni(inclusiv aceasta) am avut ciclu de o zi jumate,mi.am facut 4 teste de sarcina si au iesit negative,am avut stari de voma,ameteli,greata,pofta de mancare,am luat in greutate in ultima luna 1.8 kg,si mi s-au marit sanii,imi puteti spune daca sunt insarcinata sau acest ciclu inseamna altceva?

angela

acum 12 ani

buna ziua,vreau sa spun ca in ultimele 3 luni(inclusiv aceasta) am avut ciclu de o zi jumate,mi.am facut 4 teste de sarcina si au iesit negative,am avut stari de voma,ameteli,greata,pofta de mancare,am luat in greutate in ultima luna 1.8 kg,si mi s-au marit sanii,imi puteti spune daca sunt insarcinata sau acest ciclu inseamna altceva?