Sarcina sau nu multumesc?

Sarcina

Postata de Salidaniela cu o saptamana in urma.

Buna ziua ieri 17 octobrie am fost sa fac analiza beta dar inainte sa ajung la laborator de imineata am luat vinaminele elvit pentru sarcina si dupa mi au recoltat analize! astazi am primit rezultatul primului test de analiza beta si mi a iesit 2. 0 nu înteleg daca este ok sau a scazut valorile sau daca este din cauza ca am luat elvetiul! va rog sa imi raspundeti luni o sa aflu si rezultatul cel de al doilea!?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Rezultatul de 2.0 pentru testul beta-hCG indica, de obicei, o valoare foarte mica, care este considerata negativa pentru sarcina (in general, valorile sub 5 mUI/mL sunt considerate negative). Vitaminele prenatale, cum este Elevit, nu influenteaza rezultatul testului beta-hCG, deoarece acestea nu contin hormonul hCG sau alte substante care ar putea afecta masurarea acestuia.

Este important sa asteptati si rezultatul celui de-al doilea test, mai ales daca exista suspiciuni legate de sarcina. Daca nivelul beta-hCG ar trebui sa creasca, un test repetat poate arata acest lucru.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/hormon-hcg-gonadotropina-corionica-umana_2693

Salidaniela

acum o saptamana

Acesta este cel de 2 teste de analza beta hcg acm 3 saptamani ere valoarea 388 dublata iar acm am facuto iar si a scazut!