Sarcina sau menopauza?

Sarcina

Postata de Ludmila95 cu 7 ani in urma.

Buna ziua! Am 42 de ani si in luna iunie mi-a venit menstruatia doar 3 zile si am avut dureri foarte mari de cap dupa aceea , in acesta luna trebuia sa imi vina menstruatia de pe 30 iunie si nu mi-a venit , pe 2 iulie am facut un test de sarcina si a iesit poztiv , iar pe data de 3 iulie dimineata , am repetat testul si a iesit tot pozitiv , in afara faptului ca testul a iesit poztiv nu am niciun fel de simptom de sarcina, este posibil sa intru la menopauza ( mi-a venit menstruatia la arsta de 10 ani ) sau sa fi ramas insarcinata?

Raspunsuri (2)

Dr. Diana Enachescu

acum 7 ani

Ac***a in vedere ca 2 teste de sarcina au iesit pozitive atunci sunteti insarcinata. Adresati-va medicului ginecolog pentru un consult si confirmarea sarcinii sau efectuati o dozare de HCG (Gonadotropina corionica umana - hormonul care se secreta in sarcina) din sange.

Ludmila95

acum 7 ani

Va multumesc , problema este ca eu sufer si de purpura trombocitopenica idiopatica , am facut acum 4 ani cateva transfuzii de sange , totusi nu am niciun simptom de sarcina.