sarcina sau menopauza

Sarcina

Postata de octavia69 cu 14 ani in urma.

Am 47 de ani si ma pot descurca cu o problema. Am avut ultimul ciclu normal in luna ianuarie,in februarie doar 2 zile,iar luna asta de loc.M-am gandit la menopauza,dar nu am simptomele acesteia ci pe cele ale unei sarcini:lipsa poftei de mancare, greturi,ameteli,slabiciune,dureri de sani.Am facut acum cateva zile un test de sarcina,dar a iesit negativ.aVETI IDEE CE POATE FI?Am facut sex neprotejat la inceputul lunii februarie,dar recunosc, nu m-am gandit ca la varsta mea mai e o problema

Raspunsuri (7)

z

acum 13 ani

am aceeasi varsta si aceeasi problema si nu dorm noaptea ma gandesc ce ar putea fi dar maine sunt programata la dr si voi afla .mi e greata dimineata si am si o sangerare de vreo doua saptamani.am si dureri usoare de burta si mai ales de sani .octavia iti recomand sa nu mai stai pe ganduri si sa consulti dr.la varsta noastra ne putem trzi cu surprize.multa sanatate si vesti bune

cristina

acum 9 ani

Am 46 ani si am ciclu menstrual normal.Am facut acum cateva luni papanicolau si mamografie cu rezultate bune.Nu am bufeuri nu am stari dinacelea proaste in care se schimba dispozitia....deci nu intru la menopauza.Am o interventie chirurgicala la nivelul coloanei lombare pe care am suferit o in urma cu 11 ani.Sunt o fire sportiva nu am probleme cu greutatea mananc sanatos si as fi fericita sa pot ramane insarcinata si sa pot duce o sarcina la bun sfarsit

Lyana

acum 8 ani

Am 53 ani si 5 luni. Pina in luna ianuarie am avut ciclul normal. Februarie si martie nu. E posibil sa fiu insarcinata?
Multumesc

mariana

acum 7 ani

Am 48 de ani am avut ciclu normal pina pe 5 iulie dar acum nu mi-a venit am avut un contact sexual pe 10 ale lunii iulie oare sa fiu insarcinata? Sau am intrat la menopauza? Imi este teama. Am un baiat de 25 ani ar trebui sa fiu bunica. Nu am simptome de sarcina decit ca am o salivatie abundenta.va rog sa ma sfatuiti ce sa fac.

Utilizator11626271195

acum 2 ani

Și eu la fel și nu știu de ce

Cecilia Dumitru

acum un an

Buna si eu am 47ani am facut Papanicolau si mamografia au iesit bine la controlul ginecologic au spus ca am sanse mici de a ramane insarcinata datorita varstei deoarece hormonul feminin scade..pana in luna Septembrie 2022 am avut mestruatia regulata acum sunt deja 12 zile intarziete de mestruatie..nu am bufeuri ma simt bine doar ca sunt imbalonata am uneori dureri sub burta .sanii sensibili si la unele parfumuri imi este rau.am facut 2 teste de sarcina si au iesit negative..Ce poate sa fie daca imi puteti da un raspuns..tin sa precizez ca eu si sotul meu ne mai dorim un copil .deci am facut neprotejat.pana acum am luat multivitamine si progesterone timp de 2 luni

Emilia

acum un an

Bună fetelor.Sa va spun ceva.Eu am fost la un control ecografic deoarece nu îmi venea ciclu regulat, stagnase pe o perioadă de 5 luni am vârsta de 47 de ani iar doctorul unde am făcut ecografia mi-a spus că sunt la menopauza, curios este faptul că la două săptămâni de la ecografie,mi-a venit ciclul.Ce sa mai cred?!Sa va spun că eu locuiesc în Franța,sa specific.