Sarcina sau dereglări in urma avortului ?cand as putea face testul de sarcina?

Sarcina

Postata de Bianca cu o saptamana in urma.

Buna ma poate ajuta cineva in urma cu 2 luni mai exact le 16 aprile am suferit un avort spontan cm a venit pe 18 mai si a tinut 4 zile astazi era ziua menstruatiei dar inca nu a venit pe data de 1 pana pe 3 am avut doar niste pete de culoare maro ce se observau pe hârtia igienică am avut contacte sexuale neprotejate cu ejaculare inuntru (ne dorim un copil) ar putea fii o sarcina sau ar fii o dereglare nu as vrea sa mi fac speranțe voi face si un test de sarcina curand

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

E posibil ca petele maronii sa fie un semn de sarcina, dar de asemenea, pot fi un semn de dereglare hormonala dupa avortul spontan.

Testul de sarcina ar trebui facut la minimum 10-14 zile dupa ce ati avut ultimul act sexual neprotejat, pentru a fi mai precis.

Indiferent de rezultatul acestuia, este recomandat sa mergeti la un medic ginecolog pentru o evaluare completa.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cauzele-sangerarilor-anormale-care-apar-intre-ciclurile-menstruale_18645
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/secretiile-vaginale-cand-ar-trebui-sa-ne-ingrijorami_16966

Bianca

acum o saptamana

Cm trebuia sa vina pe data de 15 pe 16 am facut test dar e negativ sa fii fost facut prea devreme testul?

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Este posibil ca testul sa fi fost facut prea devreme. In general, testele de sarcina pot detecta nivelul hormonal specific sarcinii dupa cel putin 10 zile de la conceptie.

Daca testul a fost facut prea devreme, este posibil ca nivelul acestui hormon sa nu fie suficient de mare pentru a fi detectat de test.

De aceea, este recomandat sa repetati testul dupa o saptamana daca menstruatia nu apare. De asemenea, este important sa stiti ca exista si alte motive pentru care menstruatia poate intarzia, inclusiv stresul, modificari ale greutatii corporale, oboseala, anumite afectiuni medicale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/cand-si-cum-se-poate-efectua-un-test-de-sarcinai_19272