sarcina rh negativ

Sarcina

Postata de cristinaf cu 15 ani in urma.

Sunt in saptamina 13 de sarcina si am RH negativ iar sotul pozitiv.Prin saptamina 12 am fosta racita dar m-am tratat cu paracetamol si ceaiuri(recomandare doctor)Acum citeva zile am avut o scurgere maronie (citeva pete fara singe)iar doctorul mi-a prescris utrogestan 100 3/zi, nospa 2/zi si acid folic.La ecografie bebele era bine ii batea inima dar mi-a spus ca placenta e putin lasata dar se va ridica(pe reteta scria risc avort spontan).Am fost sa imi recoltez titru anticorpi dar nu au venit rezultatele.Se poate sa fie din cauza anticorpilor?Pot pastra aceasta sarcina?Mentionez ca este prima sarcina nu am mai avut nici avorturi nici sarcini.Peste 10 zile trebuie sa merg la control dar pina atunci simt ca imi pierd mintile va rog din suflet sa ma ajutati sunt disperata.

Raspunsuri (15)

Maria C

acum 15 ani

Parerea mea este sa stai cat mai relaxata si nu trebuie sa faci nici un fel de efort. Sarcina usoara si numai bine

Klarisse

acum 15 ani

Buna,

Din cate stiu Rh negativ afecteaza a doua sarcina, nicidecum prima. Dar se face un vaccin la 72 de ore dupa nastere.
Si eu am Rh negativ iar ginecologul mi-a spus sa stau linistita ca nu e nici o problema.

Amy3

acum 15 ani

Ma numesc Cristina si as dori cateva raspunsuri urgente legate ceea ce va voi relata:am Grupa sanguina A2 si Rh negativ iar sotul meu are grupa 01 si RH pozitiv.Am avut 2 avorturi inainte de casatorie apoi am dus la capat o sarcina in timpul careia am facut dozarea de anticorpi la care a iesit tot timpul rezultatul negativ.Am nascut prin cezariana deoarece copilul era in suferinta fetala si s-a nascut o fetita de o rara frumusete cu RH pozitiv.In lipsa vaccinului de izoimunizare din maternitate si din farmaciile la care a mers mama mea nu mi s-a facut vaccinul care se face in timp in 72 de ore de la nastere.
La aprox. 4 ani dupa eveniment am ramas iar insarcinata si am dorit sa pastrez copilul insa in primul trimestru de sarcina am facut gripa si chiar daca am trecut fara sa iau nici un fel de medicament peste boala mi s-a recomandat sa nu-l pastrez ca sunt posibile malformatii ale fatului din cauza acestui virus.Am facut un nou avort si am dorit sa mi se faca vaccinuil de izoimunizare insa mi s-a spus ca nu e nicib o problema la o sarcina viitoare.
Acum am ramas iar insarcinata insa ma sperie implicatiile si nu stiu ce masuri de precautie sa iau .Precizez ca am nascut acum 8 ani de zile iar avortul l-am facut acum 4 ani de zile.
Ce ma sfatuiti -eu imi doresc f mult al 2-lea copil,am 35 de ani insa sotul meu e foarte speriat si nu vrea sa riscam in situatia de fata.
Ce riscuri pot sa apara la aceasta sarcina si cum pot fi prevenite?
Va multumesc anticipat.

Adrienne

acum 15 ani

In cazul in care mama are Rh negativ iar tatal Rh pozitiv, sansa ca ,copilul sa aiba Rh pozitiv este de 50%,deci exista sanse ca bebelusul sa poata avea totusi Rh negativ ca si mama, de celelalte 50 de procente si astfel sa nu fie nicio problema. Parerea mea este sa gasiti un medic ginecolog f. bun, care sa supravegheze sarcina ,sa faca acele dozari de anticorpi periodic,ecografii de control etc. ,plus sa cunoasca si situatiile precedente...........eventual o amniocenteza......cred ca se poate. Multa sanatate si D-ne ajuta !

daryada

acum 15 ani

Si eu am RH negativ iar tata-l copiilor are Rh pozitiv, am nascut acum 17 ani gemeni fara cezariana, inainte de a ramane insarcinata cu ei am avut 2 avorturi, nu li sa facut vaccin singura problema a fost cu laptele, au facut intoleranta la lactoza( le-am data sa suga de la piept ulterior unele persoane mi-au spus ca nu trebuia eu ac***a Rh negativ). Am stat cu ei in spital cca 1 luna dupa care le-am introdus laptele treptat in alimentatie. Acum sunt mari si sanatosi.

anca115

acum 15 ani

buna am si eu o intrebare eu si sotul meu avem b3 si rh negativ . eu am facut un avort in urma cu 7 ani inainte sa-l cunosc pe sotul meu.intrebarea mea este : exista riscul unei sarcini cu malformatii? pentru ca atatea am auzit de rh negativ ca m-am speriat prea tare.
va multumesc

Adrienne

acum 15 ani

In cazul in care ambii parteneri ,indiferent de grupa de sange,au Rh. negativ nu este nicio problema. Am in familie exact aceasta situatie si au venit pe lume doi copii minunati, fara probleme. Nici unul din soti nu are acei anticorpi,automat copiii vor avea tot B3 cu Rh negativ.

anca115

acum 15 ani

katy iti multumesc pentru raspuns, multa sanatate

aura

acum 14 ani

mai fetelor eu sunt insarcinata in 29 de saptamani acum fac vaccinul anti-rh am auzit ca la noi nu se gaseste si cei care il au il dau la pret de peste 150 eur eu nasc in spania aici un vaccin anti-rh nu e mai mult de 5 eur va dati seama dupa ce ca suntem vai de capu nostru ne mai ia si pielea de pe noi....

leonte Jenea

acum 10 ani

Daca mama are Rh negativ, tata pozitiv, eu m-am nascut la a doua sarcina (prima fiind avort), am Rh pozitiv, in 1968 exista vaccinul asta ? Ca mama nu mai stie daca l-a facut sau nu, si eu am dezvoltat in timp mari probleme de sanatate (de mic am facut astm bronsic, insuficienta respiratorie), am sindromul Gilbert, si probleme neuro-chimice (depresii).

Sofia

acum 8 ani

Bună am si eu o întrebare poate mă ajuta cineva,eu am pierdut o sarcina acum 13 ani apoi la 1 an am rămas din nou însărcinată eu am RH negativ si soțul pozitiv am născut o fetiță perfect sănătoasă SÌ ea pozitiva apoi la 9 luni după naștere am făcut baciul acela dar am o problema am făcut 2 avorturi unul la 9 luni după fetiță altul la 4 ani acum sunt 5 ani de atunci si întrebarea mea este dacă mai fac un copil o sa aibă probleme ?

raluca

acum 8 ani

Am nascut acum 2 ani o fetita cu Rh pozitiv ca si al tatalui eu am Rh negativ acum sunt din nou insarcinata si vreau sa stiu ce probleme pot aparea la fat daca nu am facut vaccinul de dupa 72 de ore de la nastere.
Va multumesc!

Adriana

acum 8 ani

Eu am 3 copilas toti cu rh pozitiv ca tatal lor, eu am negativ si nu am facut nici un vacin.

Adriana

acum 8 ani

Copii mei mi au facut icter prelungit la nastere! dar asta nu e problema grava..

Utilizator11595259833

acum 4 ani

Buna,cum a decurs a doua sarcina?a fost totul ok?