sarcina probleme legate de calciu

Sarcina

Postata de unaella89 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Sunt gravida in luna a 5-a si am o problema in ceea ce priveste consumul de calciu. Daca nu mananc suficiente alimente bogate in calciu (produse lactate, branzaturi) ma dor oasele de nu mai pot. Daca mananc suficiente alimente bogate in calciu nu ma mai dor oasele dar ma dor rinichii. Nu mai stiu cum sa mananc produse care contin calciu astfel incat sa nu ma mai doara nici oasele dar nici rinichii. Sunt o persoana mai predispusa la a face pietre la rinichi dar nici nu pot renunta la calciu in aceasta perioada. Va rog frumos sa imi da-ti si mie un sfat. Multumesc.

Raspunsuri (3)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna seara,

O cantitate foarte mare de claciu o gasiti in cerealele integrale (gen musli) pe care le puteti manca dimineata cu lapte, iaurt, suc de fructe pentru a le inp***a un pic. Mai gasiti calciu si in legumele crude si galbenusul de ou.

victoras

acum 12 ani

Ar fi bine sa consulti medicul care te tine sub observatie.E adevarat ca ai nevoie de CA in aceasta perioada dar prea mult ar putea sa afecteze la nastere.Cit priveste faptul ca esti predispusa la calculi,poti folosi calciu lichid Gen CLOROCALCIN (e drept ca e neplacut la gust dar se absoarbe incredibil de rapid)sau capsule de calciu lichid care exista la NATURISTE.Totul insa sub supravegherea medicului tau ginecolog,atentie!!!Daca vrei suna-ma la 0766-747-284

anna

acum 9 ani

Susanul, uleiul de susan este f bogat in calciu, nu stiu in sarcina cat este indicat dar intr-o salata nu intra o cantitate asa de mare. De asemenea evita dulciurile, pentru ca digestia lor "fura" din organism calciu, magneziu si alte vitamine. In general femeile au mai multa nevoie de Ca decat barbatii pentru ca ele pierd mai ales in timpul menstruatiei,lunar. Migdalele crude, inp***ate cateva ore in apa pentru a activa enzimele, care ajuta sa fie f usor digerate si asimilate, au f mult calciu si de asemenea plante ca urzica, coada calului sunt fff indicate in mentinerea unui par sanatos , unghii sanatoase si mentinerea danturii, dar de asemenea ceaiurile nu sunt recomandate in sarcina. La categoria "hoti de calciu mai intra si cafeaua, sarea in exces, si carnea , care are un puternic efect acidifiant al sangelui. LEgumele cu frunze verzi sunt indicate si bogate in calciu, precum varza ( de toate tipurile - varza alba, creata, rosie, de bruxelles, ), brocoli, spanac, salata. Pana si anumite ape minerale contin mult calciu, Valcele, este o sticla verde, contine si magneziu si altele.Daca aveti unghiile moi, daca va cade parul des, daca aveti probleme dentare este f indicat sa va suplimentati dieta cu Ca si mg , din surse naturale. Sper sa va fie de folos informatiile. Multa sanatate sa avem!