Sarcina? Premenopauză? Disfuncție tiroidiana?

Sarcina

Postata de ladysi cu 4 ani in urma.

Bună seara, De pe 4 dec nu mi a mai venit ciclul. Am făcut 2 teste sarcina - negative și astăzi, 16.01 am făcut analize sangvine cu următoarele rezultate: HCGtotal+ beta- <0,1; LH- 5.7; FSH - 10; Estradiol- 114.7;
Feritina- 11ng/mL, normal fiind între 13-150; TSH- 4,65 normal fiind intre 0,27-4,2; FT4- 10.3 normal între 10.6-22.7 ; LDL- 135, optim<100. Restul analizelor: T3, ATPO, HLG, VSH, uree, acid uric calciul total și ionic, magneziu, proteine, Glu, GOT, GPT, trigliceride, VDL, HDL- in limite normale. Menționez că am 45 ani și amețeli, bufeuri, oboseala, senzații de frică, leșin. E posibil să fiu însărcinată? Sau la premenopauză? Sau sa am probleme endocrine? Încotro să o apuc? Va mulțumesc!

Raspunsuri (1)

Utilizator11586603630

acum 4 ani

Buna,ladysi! Un endocrinolog iti poate interpreta rezultatele analizelor.In privinta starilor pe care le-ai descris, te inteleg perfect pentru ca le traiesc si eu de aproape 1 an.Am facut numeroase analize , am luat-o din cabinet in cabinet de la ginecologie la neuro, cardio, ORL,endocrinologie si chiar psihiatrie. Fizioterapie, kinetoterapie, ozonoterapie, nimic nu a ajutat! Spune-mi cum mai esti? Ai descoperit cauza, sau e pus totul pe seama premenopauzei?