sarcina, pilula de "a doua zi" Postinor 2 ,test FTA

Sarcina

Postata de Oana Zlata cu 11 ani in urma.

s-a intamplat ca in timpul actului sexual sa alunece prezervativul iar iubitul meu sa ejaculeze in interiorul vaginului fara sa isi dea seama.la nici o ora distanta am luat Postinor 2.in urma cu 3 sapt am mai luat o data din cauza unei mici nesigurante insa de data asta a fost ceva concret.as vrea sa stiu daca pastila isi poate face efectul ac***a in vedere ca e a doua oara intr-un timp atat de scurt.stiu ca poate afecta multe dar in moment de disperare asa am procedat .iubitul meu ar fi fost de acord sa pastrez eventuala sarcina insa, cu o luna in urma am descoperit prin analiza la sange VDRL ca am anticorpi Treponema Pallidum, deci , un alt motiv pt care am ales mai bine sa iau pilula in speranta ca poate isi face efectul.daca pilula nu isi face efectul prin analiza mai complexa a sangelui,FTA se vede o eventuala sarcina.as vrea sa stiu asta pt ca mama mea nu stie ca mi''am inceput viata sexuala si la analize merg cu ea si la fel si rezultatul il va vedea.astept un rasp cat mai repede , va rog. va multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu, doar daca se determina HGC serica ( gonadotropina corionica umana) se poate pune in evidenta o eventual sarcina ( creste HGC).