sarcina oprita in evolutie

Sarcina Sindromul antifosfolipidic

Postata de ve2 cu 12 ani in urma.

Am avut 2 sarcini oprite in evolutie la 4-5 saptamani, a doua diagnosticul de ''''ou clar" am facut analizele Complexul TORCH toate sunt bune, RH pozitiv, Proteina C si S valori normale, Mutatia A1298C negativ, Mutatia C677 genotip homozigot, Homocisteina valori normale si Anticoagulantul Lupic Pozitiv (valoare 1.41), medicul mi-a zis ca dupa ce raman insarcinata o sa imi faca injectii cu clexane din prima luna, dar la mine se opreste la 4-5 saptamani , imi puteti da un sfat??? o sa am copii, ??imi doresc enorm nu mai am copii

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Anticoagulantul lupic este un anticorp indreptat impotriva componentei fosfolipidice , intalnit inafectiuni precum sindrom antifosfolipidic primar, in boli autoimune ca lupus eritematos sistemic. Pentru diagnosticul de sindrom antifosfolipidic sunt semnificative 2 rezultate pozitive obtinute la interval de 12 saptamani. Prezenta statusului homozigot pentru mutatia genei mthfr de tip c677 , prezenta anticoagulantului lupic predispun la evenimente trombozante. Medicul va stabili diagnosticul corect isi va indica tratamentul potrivit (unul profilactic cu heparina cu greutate moleculara mica precum clexane, acid folic).