sarcina oprita in evolutie

Sarcina

Postata de ve2 cu 12 ani in urma.

am avut o sarcina orita in evolutie acum 6 luni, si m-a chirutat, si mi-a zis ca totul este bine, din august pot sa raman insarcinata, am ramas din august si acum am fost la eco abdominal si este oprita in evolutie si este si un chist pe ovarul drept de 59mm, nu stiu de sa se opresc in evolutie, ce analize ar trebui sa fac sau ce doctor specialist sa ma merg poate imi recomandati pe cineva, imi doresc sa am copii, dar este groaznic sa trec iarasi prin ce am trecut, sunt disperata(de la eco imi zicea ceva de dozare hormonala) dar medicul inecolog a zis ca totul este ok nu stiu ce sa mai cred, ajutati-ma cu un sfat!!

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Sarcina oprita in evolutie poate avea multiple cauze :
-materne : afectiuni anexiale, uterine ce nu permit nidatia corecta (atasarea) oului fecundat la mucoasa endometriala; afectiuni tiroidiene (hipertiroidism, hiperandrogenism, deficit de progesteron ), trombofilie, sindrom antifosofolipidic, infectii acute sau cronice cu toxoplasma gondii, listeria etc
-fetale : anomalii congenitale (cele mai frecvente)
-incompatibilitae Rh, insuficienta placentara, placenta praevia
Va recomand un consult antenatal la un medic specialist ginecolog, pentru a identifica posbilia cauza.
Ar trebui investigat suplimentar chistul ovarian, prin ecografie endovaginala, si initiata o conduita terapeutica.

ve2

acum 12 ani

multumesc mult pentru raspuns

ioana-mariana

acum 10 ani

buna si eu am avut o sarcina de genul tau numai ca la mine chistul este de 7.6,doar ca la mine sarcina evolua,dar din cauza chistului am fost nevoita sa intrerup sarcina pentru ca,chistul se misca prin tot corpul si nu era bine nici pt mine nici pt bebe.nu te speria cu ajutorul domnului totul o sa fie bine si o sa ai si copilul mult dorit.eu ma pregatesc pt operatie,si sper ca totul sa fie bine si candva sa pot ramane din nou gravida si sa fac copilul pe care si eu si sotul nil dorim foarte mult.consulta mai multi medici si vezi ce ti e va spune,asa am facut si eu,dar toti au spus acelasi lucru.succes si multa sanatate.pup