Sarcina oprita din evolutie din ce motive?

Sarcina

Postata de Salidaniela cu o saptamana in urma.

Am aflat ca sunt gravidă,făra menstruație de 1 an.Am facut testul a ieșit pozitiv la 4 săptamani am fost la ginecolog a zis ca se vede ceva dar e prea mic și nu își dă seama,peste 2 săptămâni am fost din nou,crescuse avea 6 săptămâni doctorul a confirmat a zis intrun ceas bun daaa sunteți însărcinată. peste 2 săptămâni am revenit din nou tot la același Doctor avea 8 saptămâni după calculele noastre pentru că ne având manstruați am calculat după ultimul act sexual! Bun când am revenit din nou la doctor a zis că sacu a crescut dar nu este ebrion! Adică sac gol! A zis că in 3 zile maxim o sa am sângerări ca de menstruatie.sau dacă nu i să le am să mai fac un control peste 2 săptămâni. Eu incă mai stările de greață poftă de mâncate dureri se sfârcuri sâni mai grei un pic decat normal areolele mult mai inchise la la culoare și mai mari și dureri de cap și amețeli! Deci concluzia ce aș putea să fac să merg să incerc și la alt Doctor o altă părere ținând cont că nu am avut menstruatie de 1 an și nu știu sigur in câte săptămâni sunt! vă rog să imi raspundeți vă mulțumesc.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Sarcina oprita din evolutie poate avea loc din cauza unor factori cum ar fi anomalii cromozomiale, malformatii uterine, anumite infectii sau probleme cu sistemul imunitar. In cazul dvs., faptul ca e vorba de o sarcina fara embrion sau o sarcina cu "sac gol" sugereaza ca fertilizarea a avut loc, dar embrionul nu s-a dezvoltat.

Greturile, pofta de mancare, sensibilitatea la nivelul sanilor si celelalte simptome pe care le descrieti pot fi rezultatul fluctuatiilor hormonale asociate cu sarcina, chiar daca sarcina s-ar fi oprit din evolutie. Aceste simptome ar trebui sa scada in intensitate odata cu eliminarea tesuturilor asociate cu sarcina.

Lipsa menstruatiei de 1 an ar putea fi legata de o conditie numita amenoree, care ar trebui investigata separat. Este posibil sa fie legata de probleme hormonale, sindromul ovarelor polichistice sau alte conditii medicale.

O a doua opinie, ar fi recomandata in situatia data. In plus, daca sangerati mai mult de o saptamana sau aveti dureri severe, ar trebui sa va adresati imediat medicului.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-spontan-diagnostic-semne-si-simptome_8838
sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/sindromul-ovarului-polichistic_1046
sfatulmedicului.ro/Lupusul-si-alte-boli-de-colagen/lupusul-eritematos-sistemic-boala-autoimuna_925

Salidaniela

acum o saptamana

Am înțeles mulțumesc pentru răspunsul imediat o zi bună să aveți!