Sarcina nefixata

Sarcina

Postata de sorin155 cu 15 ani in urma.

Buna mamici si viitoare mamici! Am fost azi la doctor pentru o ecografie intravaginala deoarece sambata am avut o mica sangerare, am fost la urgente, mi-au facut un litic insa mi-au spus sa revin luni la medicul meu. Azi mi s-a spus ca bebe e ok, am 5,5 saptamani, inima a inceput sa-i bata insa am o desprindere de 4 mm. M-am cam speriat sincera sa fiu.....mi-au dat ca tratament utrogestan 4/zi, nopsa si acid folic. Trebuie sa revin lunea viitoare pentru un status. Din experienta voastra sau in urma discutiilor cu alte mamici.....desprinderea de 4 mm este mare sau mica? Imi doresc tare mult acest bebe, nu as vrea sa-l pierd. Ce sfaturi ati avea sau daca imi puteti spune ce s-a intamplat cu voi sau cunostinte de-ale voastre in astfel de cazuri. Va multumesc mult anticipat

Raspunsuri (4)

roxana elena2

acum 15 ani

BUNA.FELICITARI PENTRU SARCINA.SI EU SUNT MAMICA DE UN AN SI N-AM CUVINTE SA DESCRIU EXPERIENTA.NU STIU DACA E MARE DESPRINDEREA DAR POT SA-TI SPUN CA UTROGESTANUL SI NOSPA SE DAU PENTRU MENTINEREA SARCINII,ASA CA URMEAZA SFATURILE DOCTORULUI SI FA CAT MAI PUTIN EFORT.DOAMNE AJUTA SA FIE BINE SI ITI DORESC SARCINA USOARA.

Elena991510

acum 15 ani

stai in pat si ia tratamentul, e bun. Multa sanatate si sa va bucure bebelusul in fiecare zi !

vlad26

acum 15 ani

Da, este corect tratamentul. Evita sa ridici greutati, stai linistita. Probabil vei face tratamentul (utrogestan intravaginal are efectul cel mai bun - specific, pentru ca utrogestan se administreaza si oral) pana in saptamana a 12-a. Un bebic sanatos si sarcina usoara!

sorin155

acum 15 ani

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri...ma simt mai bine acum...ne-am anuntat si parintii si avem sprijinul lor. De la farmacie mi-au dat utrogestan partile (oral) maine o sa-mi sun doctorul sa-i zic si de ceve intraveginale...) sa vad ce-mi spune....Inca o data va multumesc...mi-am luat concediu medical pana lunea viitoare...sper sa fie totul bine. Va pup!