Sarcina - monitorizarea gravidei

Sarcina

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

As avea s eu o intrebare....cum afli daca esti insarcinata fara sa faci testul sau fara consultatia unui medic...care sunt primele sinptome,deoarece prietena mea este foarte speriata de acest aspect.

Raspunsuri (4)

carmen658

acum 15 ani

Buna Alecsia,
Pai daca menstruatia ti-a intarziat, sanii incep sa devina tot mai mari si sensibili, ai un gust metalic in gura si te simtiti mai toata ziua obosita si cu o pofta imensa de somn - asta e - inseamna ca esti insarcinata - dar ca sa scapi de indoieli, mai bine te duci frumusel la famacie si-ti cumperi un test si aflii mult mai bine asa. Sanatate

comentarii utilizatori

acum 15 ani

DORESC SA PRECIZEZ CA NU BEAU NU FUMEZ,IAR IN TIMPUL SARCINII CHIAR DINAINTE AM FACUT SUTE DE ANALIZE ATAT EU CAT SI SOTUL SI CA SARCINA DE FAPT TOATE CELE 3 FETUSURI AU AVUT SACI DIFERITI.CHIAR SI ECO AM FACUT LUNAR SI 3D SI NU ERAU PROBLEME,ERAU PUTINI CAM INGHESUITI CAND M-AM INTERNAT NU INTELEG DE CE NU AM FOST OPERATA ATUNCI SI DACA DUPA O CONSULTATIE DE UN REZIDENT CARE MI-A APASAT PE LOCUL UNDE A MURIT UN COPIL CU PALNIA PANA JOS DE TOT ASA TARE A APASAT.NU AM AVUT CONTRACTII,VOME,GRETURI DOAR PUTIN ANEMICA ERAM,TENSIUNEA LA SF.A CRESCUT PUTINEL DAR ANALIZELE DE URINA CE ARATA DACA EXISTA RISCUL DE PREECLAMSIE S-AU PIERDUT SPRE DRUM ASA M-I SA SPUS.NU ERAU DE 1 KG CI ERAU DESTUL DE MARISORI PT 3.SE APROPIAU DE 2 KG FIECARE.E NORMAL SA MAI STAI DESI AVEAM LASATA BURTA IN JOS DUPA OPERATIUNEA CU PALNIA CU COPILUL MORT IN TINE SAU SA FI TRIMIS ACASA ,AM PLATIT 2500 VITRO ICSI LA FEL SI TRATAMENTUL.DR.S-A COMPORTAT FRUMOS DAR SUNT ALTII CARE TE MUTA DIN SALON PANA SPUNE SA PLECI ACASA.E NORMAL SA NU FIU MONOTORIZATA MAI ATENT IN SPITAL?AM VRUT SA STIU CARE AR FI CAUZA DECESULUI,LA CEZARIANA AVEA UN SAC VERZUI AM INTELES

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am uitat sa precizez ca am o scurgere maronie care miroase spirtos-intepator,dar nu e nimic la lama desi am luat ovule,cateva zile a fost mai bine,cate ar trebui sa iau ca zile?

comentarii utilizatori

acum 14 ani

buna ma numesc Rovena si am o prietena care acum trei ani a suferit un transplant de rinichi si ar dori sa ramana insarcinata, este posibil sa duca sarcina pana la capat?