Sarcina: intelegerea procesului de conceptie

Sarcina

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

este normal ca un singur avar sa ovuleze si din aceasta cauza o femeie sa nu poata ramane insarcinata?

Raspunsuri (6)

andrei178

acum 15 ani

O femeie poate ramane insarcinata daca are macar un ovar functional, adica sa existe ovulatie, si implicit posibilitatea de fecundare. Deci e posibila sarcina, chiar daca un ovar este infertil. Sanatate!

vlad26

acum 15 ani

In fiecare luna ar functiona mai bine unul dintre ovare: alternativ. Daca ovarul functioneaza normal si exista ovulatia, femeia poate ramane insarcinata daca nu are alte probleme de sanatate.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am si eu o intrebare.am fost si am facut o ecografie pelviana si mi sa spus k am un chist in uter de aprox.2 cm.ei am 19 ani nu am avut contact sexual si ultima menstruatie mia venit pe 20 luna asta.medici au zis ca marimea chistului este ca si kum ai fi insarcinata in 5 sapt.jumate.dar eu nu am avut contact sexual.se poate sa se faca de la raceli?va multumesc frumos

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am 36 ani am 3 copii si dupa 4 ani de la divort m am recasatorit,sunt cu actualul sot de 5 ani si in tot acest timp nu am ramas insarcinata as vrea sa stiu ce am de facut?
sotul meu isi doreste din suflet un copil

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua
Daca de exemplu ultima menstruatie a fost pe 02.01.09 si relatia am inceput-o pe 14.01.09,dupa un an de abstinenta, cum se calculeaza varsta sarcinii?
Va multumesc anticipat.

ioana

acum 14 ani

buna ziua,sunt de 4ani la menopauza si as dori sa stiu daca se poate sa raman insarcinata pe cale naturala.
va multumesc