Sarcina gemelara monoplacentara biamniotica

Sarcina

Postata de ou_kinder cu 12 ani in urma.

Buna ziua, Sunt insarcinata in 12 saptamani si am sarcina gemelara monoplacentara biamniotica. Am tot incercat sa afu date despre asta pe internet, dar nu gasesc nimic. Am inteles ca e mai greu de dus decat cea biplacentara. Ma puteti ajuta cu informatii? Riscuri, sfaturi, precautii la anumiti factori, cum ii influenteaza pe copii, ce inseamna faptul ca sunt mono si nu biplacentari?, sunt cazuri mai rare? Va las si adresa mea de mail pentru mai multe informatii: [email protected].

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Monoplacentara semnifica ca exista o singura placenta, in care se afla cei doi feti, fiecare ac***a propriul sac amniotic.

ou_kinder

acum 12 ani

Multumesc! Am gasit. Stiu ce inseamna monoplacentara. Nu stiam ce implica si cum ii afecteaza pe copii. Am gasit informatiile, numai ca erau sub o alta denumire, monozigota.

Anamaria

acum 11 ani

As vrea sa mai dai detalii despre sarcina ta. Si eu sunt in aceeasi situstie