Sarcina extrauterina?

Sarcina

Postata de Flory cu 9 luni in urma.

Bună ziua!acum câteva zile am fost depostata cu sarcina extrauterina am făcut Metotrexat în cât timp dispare sau în ce ma sfătuiți?BTHCG este crescut menționez ca încă sunt în spital,va mulțumesc frumos!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua!

Durata exacta de timp in care nivelul de beta-hCG (BTHCG) revine la normal dupa administrarea metotrexatului poate varia de la o persoana la alta. De obicei, poate dura cateva saptamani pana cand nivelul de BTHCG revine la zero. Totusi, in unele cazuri, acest proces poate dura mai mult. Este important sa fiti sub supraveghere medicala in aceasta perioada si sa efectuati controale regulate de BTHCG pentru a monitoriza scaderea nivelului acestuia. Medicul va poate oferi informatii mai precise si va poate sfatui in privinta urmatoarelor etape si recomandari pentru a va asigura ca se desfasoara totul corect.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Evolutia-sarcinii/sarcina-ectopica-extrauterina_1033