Sarcina extrauterina

Sarcina

Postata de AnonimG cu 10 ani in urma.

Buna, vreau doar sa specific ca am 16 ani, acum 6 luni am avut o sarcina ectopica tratata cu metrotrexat. In tot acest timp am fost in supraveghere faceam eco lunar... Acum e randul sa fac HSG si`mi este tare frica daca sunt trompele infundate, daca e vre`o problema ce voi face? Imi este foarte teama sotul, mama soacra toti vor un bebe de la mine si eu imi doresc foarte mult... Niste sfaturi va rog :(

Raspunsuri (4)

doctor x

acum 10 ani

16 ani si incerci sa ai un bebe?
cred ca trebuie sa te gandesti intai la tine,la varsta ta,la ce poti face pentru bebele tau (viitorul bebe)
nu cred ca trebuie sa te gandesti la ce vor ceilalti..ei vor multe..in primul rand esti foarte mica..chiar daca corpul tau este fizic ok in mod sigur emotional nu esti si asta iti va crea mari probleme..asteapta macar pana la 18 ani..sau cel mai bine pana vei fi absolut matura fizic si emotional;
apoi nu uita ca trebuie sa ai o stabilitate in familie..un copil care vine intr-o familie ok va fi o binecuvantare..un copil care vine intr-o familie instabila va fi o greutate uneori prea mare care va destrama familia...oricum tu decizi

in ceea ce priveste trompele infundate exista destule posibilitati si tratamente.asa ca ai rabdare si incredere

multa bafta

FreeStyle11

acum 10 ani

Nici la 18 ani multi nu au minte, dar la 16...oricum nu cred ca un copil ii va impiedica viitorul prea mult.Bine va fi mai ocupata, responsabila si asta chiar o va ajuta sa se maturizeze, deci pana la urma e un lucru bun.Daca vrea sa termine scoala, facultatea s.a.m.d. trebuie sa se gandeasca cum va avea grija de copil si de viitorul ei in acelasi timp.Si eu zic ca e devreme, dar cum de are sot la 16 ani?Nu cred ca e sot legal, vorba vine, si mama si "soacra" vor copil de la ea care are 16 ani.Ar trebui sa se gandeasca mai mult la viitorul ei chiar si mama ei, nu sa o indemne la 16 ani sa fie mama cand are atatea de facut cu scoala si mai departe cu restul.

AnonimG

acum 10 ani

Aveti dreptate... Dar sotul meu are 27 de ani si isi doreste foarte mult un bebe :( Am facut radeografia am trompa dreapta infundata ...

AnonimG

acum 10 ani

Si in legatura cu scoala nu mai merg de 2 ani...