sarcina extrauterina

Sarcina

Postata de alina942 cu 13 ani in urma.

sunt diagnosticata cu sarcina extrauterina oprita din evolutie la 3-4 sapt. este in trompa. doctorul mi-a zis ca in 50% din cazuri se resoarbe, in 50 % din cazuri chiar daca este oprita din evolutie poate rupe trompa. nu-mi recomanda deocamdata operatia. sa astept poate se resoarbe. nu stiu ce sa fac? sa ma operez? imi va fi salvata trompa in urma operatiei? sa astept sa se resoarba? si daca rupe? ce sa fac? un sfat va rog

Raspunsuri (8)

Adrienne

acum 13 ani

Cere parerea si altui medic.

Maria151

acum 13 ani

la sarcina extrauterina se poate interveni prin embolizare ca sa se pastreze trompa
altfel, pierzi trompa respectiva

alina942

acum 13 ani

ce inseamna embolizare?

alina942

acum 13 ani

am gasit pe net......mersi

alina942

acum 13 ani

dar se zice ca embolizarea se face ptr a involua sarcina. mentionez ca este oprita din evolutie

mada

acum 11 ani

si eu am o sarcina extrauterina oprita in evolutie BHCG este in scadere iau antibiotic ,este prima data cand raman insarcinata mi -e foarte teama nu stiu ce sa mai fac

ramona

acum 11 ani

acum o sapt am fost operata pt ca am avut sarcina extrauterina si iti recomand operatia lapatascopic care este mult mai usoara de cat cea clasica iar recuperarea foarte rapida ,,,, trompa poate ramane dar nu mai este buna pt a avea copil pe acea parte o sa poti avea copi doar cu o trompa ..te pwp si multa sanatate

lavinia

acum 10 ani

acum 2 ani am fost operata de sarcina extrauterina,nu am folosit nimic dupa aceea pt ca am vrut sa raman insarcinata.dar am avut un mare ghinion pt ca acum 3 luni mam operat din nou tot de extrauterina.prima am avuto pe partea dreapta si miau scos trompa iar acum am avut un mare noroc pt ca nu sa rupt si ma operat decat sami faca abstractia de sange di abdomen.deci in concluzie am ramas cu trompa pe partea stanga.acum medicul mia spus ca trebuie sa nu raman insarcinata 1 an,si dupa accea sa incep un tratament.sincer imi este foarte frica sa mai incerc dar cu puterea lui dumnezeu trebuie sa nu ne pierdem speranta.acum mi sa spus ca daka nu faci un tratament prima extrauterina urmeaza pe a doua