sarcina extrauterina

Sarcina

Postata de Picolina cu 14 ani in urma.

Buna. Acum 2 ani am avut din pacate o sarcina extrauterina. Am fost operata, si de atunci iar anticonceptionale. Conform doctorului care m-a operat trebuie sa mai astept cel putin inca un an inainte de a incerca din nou sa fac un bebe, fiindca exista riscul sa fie din nou sarcina extrauterina. Este adevarat???
In plus ac***a deja o operatie(care poate fi considerata o cezariana nu?) nu voi putea naste normal, ci numai cezariana? Tinand cont de faptul ca nu sunt recomandate decat 2 cezariene, eu nu voi putea avea decat un bebe???
As vrea de asemenea sa stiu ce analize trebuie sa fac pentru a verifica ca totul este in regula cu ovarele, trompele,nu stiu, orice pentru a afla si preveni o alta asemenea sarcina. Pana acum nu am avut nici o problema, menstruatia este regulata(asta si de la pastile), fara dureri, nici in timpul actului sexual nu am nici o durere. Doctorul imi spune ca din moment ce nu am nici o durere inseamna ca totul e bine, dar vreau sa aflu si parerea altcuiva. Mi-a facut o ecografie normala, si a zis ca e totul in regula cu ovarele, nu am de ce sa ma ingrijorez.
Ma streseaza mult aceasta problema, mai ales ca visul meu este sa am 3 copii. Il voi putea indeplini oare??

Raspunsuri (6)

floryny

acum 14 ani

Buna Picolina,

Daca ai fost la control si ai facut ecografie, si medicul ti-a zis ca totul este in ordine cu ovarele este ok.

Pentru linistea ta mai poti face o histerosalpingografie sa vezi in ce sare sunt trompele, mai ales ca ai avut o sarcina extrauterina.

In rest, succes si sa auzim ca ai ramas insarcinata!

Bafta

Picolina

acum 14 ani

Multumesc mult pt raspuns. Sigur voi face acea histerosalpingografie.

Dar cu nelamurirea mea de a putea avea mai multi bebei?? As vrea sa stiu daca operatia pe care am facut-o din cauza sarcinii este ca o cezariana??

Cautand mai multe informatii despre acest lucru am aflat ca nu sunt recomandate mai mult de 2 cezariene. Este adevarat??

lia73

acum 14 ani

si yo am avut sarcina extrauterina.....binenteles ca poti naste vaginal ( asa mi-a zis mie dr meu) si dupa una an stiu ca ai voie sa incecrci sa ramai gravi....este adevarat ca daca ai avut sarcina ectopica sansele ca urmatoarea sa fie tot asa sunt f mari :(

Popa mirela

acum 10 ani

Eu dupa extrauterina a trebuit sa fac pauza doar 3 luni"am fost operata laparoscop"si desi exista riscul unei noi extrauterine din cauza unui fibrom care nu poate fi operat...acum 2 luni am nascut un baietel perfect sanatos....asa ca incearca...

daniela

acum 10 ani

eu am avut sarcina extrauterina acum 3 luni ....astazi am vbit k domnul doctor Botezatu....durerile dupa o sarcina extrauterina vor dura timp de 2 ani ....eu sincer nu am luat anticonceptionalele pt k m-am gandit ....k m-ar putea afecta ...mi s-a scos trompa stanga...azi dimineata am avut niste dureri groaznice ...doctorul mi-a spus ca am aceste dureri de la vremea de afara ...asi vrea sa stiu in general dupa o sarcina extrauterina....se face vreun tratament?

Oxana

acum 9 ani

Buna,.acum doua zile Mia facut operatie.,aveam o sarcina extrauterina....as vrea ca sa stiu cit e nevoie de astepta de a putea fi din nou insarcinata,...de la medic multe imformatii nam avut,practic numai zis nimic...am fost operata laparascop....vreau sa stiu cit timp pot astepta pentru a avia un beibe pe care mil doresc forate mine.,