sarcina extrauterina

Sarcina

Postata de mihaela1306 cu 15 ani in urma.

As dori sa stiu daca sarcina extrauterina iese in testul normal de depistare a sarcinii?Care ar fi simptomele unei astfel de sarcini?Va multumesc!

Raspunsuri (12)

TANIA2127817

acum 15 ani

Buna!Da iese pozitiv si la sarcina extrauterina ptr ca si la sarcina extrauterina se gaseste hormonul sarcinii an urina.Iar despre simtome ar fi indicat sa nu stai pana cand acestea vor aparea;ex.dureri mari abdominale ansotite chiar de o scurgere maronie,stare de lesin si poate provoca chiar si hemoragii masive sau se complica rapid cu ruptura de trompa.Deci fa un test sau sa te duci direct la un medic ginecolog.bafta si ai grija de tine.

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
In cazul unei sarcinii extrauterine testul de sarcina se pozitiveaza, asa cum ti s-a spus si mai sus.
In cazul unei sarcini extrauterine apar sangerari, la inceput; iar pe masura ce sarcina evolueaza, pot aparea si alte simptome: dureri abdominale, ameteala, stare de lesin, durere in timpul actului sexual.
In cazul in care suspectezi ca ar fi vorba de o sarcina extrauterina cel mai bine este sa te prezinti urgent la medic, pentru un control.
Sanatate maxima!

mihaela1306

acum 15 ani

Va multumesc pentru raspunsuri!

caty85

acum 10 ani

buna...am 2saptamani de intarziere a ciclului si 2teste de sarcina negative,am luat duphaston si ciclul tot nu a venit.doar vineri merg la ginecolog,va rog un sfat oare sunt gravida???

Alina Comanescu

acum 10 ani

Buna ziua .Cumnata mea are itarziere de de doua luni si nu i-a venit ,dar la test ii iese negativ. Are febra de cateva zile si nu stie ce sa faca.....va multumesc

Irina

acum 9 ani

Buna ziua am si eu o intrebare......am facut si eu 3 teste de sarcina si sunt toate pozitive.cum pot sa vad daca este sarcina normala sau extrauterina?

Nicoleta

acum 9 ani

Buna,

In cazul meu am avut o sarcina extrauterina pozitionata in abdoment. Desi ne doream sa fiu insarcinata, semenele ce prevestesc o sarcina au lipsit.
Pe 7 martie am avut dureri abdominale foarte mari, in stanga si dreapta langa coapse, simteam nevoia de a avea scaun, stare generala p***a, ma durea si fundul. Cand mergeam la toaleta sa incerc sa am scaun transpiram, mi se tulbura vederea si ma simteam tare rau. Am crezut ca sunt constipata sau am o problema la colon si am luat de la farmacie tratatament pentru asta. Bineinteles ca a fost inutil. Seara am luat decizia sa merg la spital de urgenta pentru ca duerile se extindeau catre coaste si gat. Inainte am facut un test de sarcina care era intens pozitiv. Ne-am bucurat crezand ca de acolo este starea de rau. La spital mi-au facut ecografie si m-au operat de urgenta pentru ca aveam hemoragie interna cauzata de sarcina extrauterina. Nu am avut sangereari vizibile la exterior, sangerarea era interna. De aceea, daca suspectati si numai pentru o secunda ca este o sarcina extrauterina mergeti de urgenta la medic pentru ca va poate pune viata in pericol!

georgiana

acum 9 ani

Buna am si eu o intrebare trebuia sa imi vina ciclu pe 15 martie si u at a ca suntem in 14 aprilie si tot nu mi a mai venit am dureri de cap stare de voma si atari de somnolenta 4 destea negative si de 2 zile am foarte putin scurgeri maro inchis voi ce credeti sunt sau nu insarcinata ???

andreea

acum 8 ani

Si eu am simtomele astea...pe pe 5 mai trebuia sa imi vina dar s-a cam lasat asteptata..de vreo 3 zile am o scurgere maronie dar nu extrem de mult cateva picaturi am dureri de cap in schimb dupa 7 zile de cand trebuia sa imi vina,deocamdata nu am facut nici un test de sarcina si nu stiu ce sa fac! sa ma bucur ca sunt sau e un semn de ingrijorare..va multumesc

Utilizator11637053040

acum 2 ani

Buna ziua. Imi spuneti cum ati depistat aceasta sarcina? Acest tip de sarcina pozitiveaza testul sau iese la analiza beta hcg?

Utilizator11637053040

acum 2 ani

Buna ziua. Imi spuneti cum ati depistat aceasta sarcina abdominala? Acest tip de sarcina pozitiveaza testul sau iese la analiza beta hcg?

Elena Dumitru

acum un an

Dacă am un lichid in sinul sting, și simt cum se zbate ceva in burtă și în partea stingă dacă mă apăs și mă doare in partea stingă e sarcină extrauterina?