sarcina extrauterina

Sarcina

Postata de diana96127766 cu 15 ani in urma.

am intrat in a 3 luna!!!cine stie sa-mi spuna daca am sarcina extrauterina ce simptome ar trebui sa am si pina la cite sapt.se poate duce?
daca sa oprit sarcina din evolutie faci pe loc hemoragie?

Raspunsuri (3)

simona166117244

acum 15 ani

Buna Mena,
Sarcina extrauterina debuteaza ca si o sarcina normala, gravida prezinbta aceleasi simptome ca in cazul unei sarcini normale.Primul semn insa ar fi mici sangerari, chiar aparitia menstruatiei.
Pe masura ce sarcina evolueaza pot sa apara urmatoarele simpome: durere abdominala sau pelvina- ce se intensifica atunci cand gravida face miscari bruste sau se incordeaza, ameteala,lesin, durere la contactul sexual.
Nu te supara ca intreb: dar pana la 3 luni de sarcina nu ai fost la medic pt o ecografie?
Mai multe despre sarcian extrauterina poti afla //sfatulmedicului.ro/articole/Obstetrica-ginecologie/Sarcina_ectopica_extrauterina/Generalitati_469_1.html
Sanatate maxima!

diana96127766

acum 15 ani

nu nu am facut nici un control doar la sfirsitul sapt.am reusit sa ma programez la ginecolog si ecograf.iar pina atunci stau cu inima cit un purece.

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Bafta multa la medic si sa-ti dea vesti bune.
Incearca sa gasesti un medic ginecolog bun, la care sa poti apela ori de cate ori este nevoie.
Eu am tot facut ecografii (cam 1/luna), iar cand au fost probleme chiar mai des, pentru ca s-a impus din cauza problemelor.
Chiar e nevoie sa gasesti un medic in care sa ai incredere si care sa poata fi deranjat (aproape) la orice ora. Iti spun din proprie experienta (sunt insarcinata in 23 de saptamani), pt ca a trebuit sa -l sun la ora 22.00 si sa vina special pt mine la Materniate, cand am avut nsite probleme.
Sarcian usoara si multa sanatate. Si sa ne spui cum au decurs lucrurile la medic.