Sarcina extrauterina ?va rog sa ma ajutați ?

Sarcina

Postata de Vanesa cu 2 ani in urma.

Buna , nu țin evidenta menstruației dar contactul sexual neprotejat a fost in data de 16.02 și 17.02 , la fel și ovulatia , mi-am dorit sa rămân însărcinată , mi-am făcut destul la 11 zile de la contactul sexual și a ieșit pozitiv am mai făcut încă 3 care au ieșit tot pozitive . In a 12-a zi , data de 28.02am avut o sângerare roz, am mers la urgente la control , acolo mi-au spus ca suspectează o sarcina extrauterina deoarece in uter nu se vede nici un semn de sarcina (ei spuneau ca la 2 săptămâni ar trebui sa se vadă un sac gestațional , lichid sau ori ce semn) la nivel proiectieanexei drepte se identifica o formațiune circulara cu conținut transonic de 1,3/0,9 cm , uter in AVF de 5,5/3,3cm , endometru de 1,1 cm , lama fina de lichid in Douglas . Aceea formațiune este motivul pentru care ei suspectează sarcina extrauterina . Am refuzat internarea , am făcut test beta hcg in 1.03 valorile au fost : 171.00 , am repetat testul la 48 de ore s-a dublat a fost :497:00 . In data de 03.03 am fost la un cabinet privat , doamna dr. A spus ca ea nu are suspiciune de sarcina extrauterina , a spus ca valorile beta hcg sunt potrivite , iar la eco : uter marit de volum 77/32mm ,endometru îngroșat 12.74mm ovar stâng 25/14mm ovar drept 32/23 mm cu formațiune transonica de 14,7/12mm precizez ca îmi doresc foarte mult sarcina , in prima faza m-ma resemnat cu faptul ca este o sarcina extrauterina dar odată cu a doua vizita și a doua părere mi-am făcut speranțe mari , azi 5.03 am avut dureri in partea dreapta și in mijloc , un pic mai accentuate in partea dreapta dar suportabile și nu constante și am mers din nou la urgente ,mi-a făcut un ecograf intravaginal dar nu mi-au scris măsurătorile, nu știu care este uterul , ce măsuri mi-a facut dar recunosc formațiunea și acum este de 1.13/1.08 , luni trebuie sa merg din nou la un control dar pana atunci nu mai pot aștepta , nu pot sa ma odihnesc , ma stresez extrem de mult , simt ca înnebunesc , nu pot înțelege ce poate fi aceea formațiune iar pentru 2 săptămâni de sarcina nu este prea mare ca sa fie locul unde se v-a dezvolta sarcina ? Uterul s-a marit puțin in 3 zile , s-ar mari dacă ar fi o sarcina extrauterina ? Va rog sa ma ajutați cu un răspuns

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Evolutia-sarcinii/sarcina-ectopica-extrauterina_1033

Elite

acum 2 ani

Buna, ce s-a întâmplat până la urmă? Nici mie la prima vizita nu îmi găseau săculețul gestional dar ptr că am fost prea repede la control apoi după vre-o 6 săptămâni de la prima zi din ultima menstruație se vede și săculețul, cat despre sângerare și eu am avut și am pierdut o sarcina apoi am descoperit prin analize că a fost din cauza trombofiliei