sarcina dupa avort terapeutic?

Sarcina

Postata de Adri_ana cu 13 ani in urma.

Buna seara,
Am o problema care ma tot macina de un an deja, si anume anul trecut la sfarsitul lunii octombrie a trebuit sa fac un avort terapeutic la 6 luni de sarcina, iar la un an distanta nu am reusit inca sa raman insarcinata. Unde as putea sa merg sa imi fac niste analize pentru a determina daca am probleme de fertifilate in urma avortului de anul trecut.
V-as fi extrem de recunoscatoare daca m-ati ajuta cu un sfat, deoarece aceasta problema fizica imi macina sufletul aproape mai mult deja decat durerea sufleteasca cauzata de pierderea baietelului meu.
Va multumesc anticipat,
Adri

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Pai...vorbiti cu ginecologul dvs si dansul va va recomanda un laborator de analize, niste analize precise, va va face ecografie etc. Oricum dupa avortul acela terapeutic trebuia sa fi facut analize, sa vedeti ce vi s-a intamplat, eventual sa evitati pe viitor daca este ceva ce puteti face. Ar trebui facut si sfat genetic, daca a fost vorba de o malformatie genetica. Nicio femeie nu trebuie sa incerce sa ramana gravida inainte de a face inainte TOATE analizele si ea si partenerul, pentru a sti ca totul este in ordine. Ganditi-va ca o afectiune netratata si decoperita pe parcursul sarcinii NU se poate trata in acel moment (nefiind voie sa administrezi gravidei tratament medicamentos) si se poate agrava.
Vorbiti deci cu ginecologul si va sti sa va indrume. Daca nu sunteti multumita, adresati-va altui ginecolog.