sarcina dupa anticonceptionale

Sarcina

Postata de Zaiet cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

Folosesc pilule anticonceptionale Rigevidon de aproximativ 2 ani de zile. Avem o fetita de 6 ani jumate si planificam venirea celui de-al doilea copil.
Folia de anticonceptionale, conform tratamentului, trebuie sa o reincep astazi 10/9.
In cazul meu, ciclul este de 28 de zile si doresc sa programez nasterea pentru luna iulie a anului viitor, din motive diferite ce tin de familie dar si de job.

In aceasta situatie, mai continui sa reincep folia de anticonceptionale pentru aceasta luna urmand sa renunt la anticonceptionale de luna viitoare, sau pot renunta la ea, stiind ca urmatoarea perioada fertila buna este in jur de 19/10 ?
Deasemenea, ar trebui sa fac si o consultatie la medic inainte?

Multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consulatati medicul ginecolog inainte de a lua o astfel de decizie.

ioana andreea

acum 11 ani

buna!si eu am folosit tot pastile anticonceptionale rigevidon.le-am lasat tot cu dorinta de a avea un copil,doar ca nu ma asteptam sa raman insarcinata la asa putin timp dupa ce le-am lasat.eu am facut greseala de a nu consulta un doctor si m-am luat dupa povestile femeilor care mi-au spus ca nu pot sa raman insarcinata cel putin 6 luni-un an dupa ce las pastilele,cica pana iese din corp,dar am ramas insarcinata la aprox 3 luni de cand le-am lasat.bineinteles ca nu imi pare rau...doamne fereste,la urma urmei este un copil dorit.acum sunt insarcinata in aproape 7 luni si abia astept sa imi tin copilul in brate.deci daca nu vrei sa te trezesti cu surprize mai bine consulta un medic.doar ei stiu cel mai bine.sper ca ti-am fost de folos.iti doresc o viata frumosa!!!