sarcina dorita

Sarcina

Postata de ana2011 cu 12 ani in urma.

am si euo intrebare am luat o perioada anticonceptionale iar luna trecuta le-am oprit cand mai aveam de luat 6 pastile.in acele zile am avut contact sexual si sotul a ejacuat inauntru.mi-a venit ciclu pe 1sept si apoi am avut iar cuontact sexual in a 5 a zi a ciclului.credeti ca as fi putut ramas gravida.astept rasouns

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 12 ani

Inainte de a concepe un copil, trebuie sa lasati cel putin 2-3 cicluri normale, pentru ca cel mic sa nu fie afectat de hormoni. Intre timp, va protejati cu prezervativ, efectuati AMANDOI toate analizele (inclusiv sange, BTS, hormoni, infectioase, mergeti la ginecolog dvs, va rezolvati amandoi toate problemele de sanatate caci medicamentele pot influenta calitatea ovulelor sau spermatozoizilor si in plus, daca ramaneti gravida, pe perioada sarcinii dvs nu aveti voie sa luati practic nimic), renuntati complet la alcool, tutun, mancare nesanatoasa, va odihniti, faceti miscare, eliminati pe cat posibil stresul. Abia apoi, dupa cateva luni in care ati trecut de aceste etape, stiti ca sunteti amandoi sanatosi si gata sa porniti la drum cu un copil, puteti incepe sa incercati sa concepeti un bebe sanatos.