sarcina dorita

Sarcina

Postata de ion249 cu 14 ani in urma.

Buna ziua!Sunt insarcinata in 8 saptamani si cand am fost la control mi-a spus la ecograf ca totul este bine, in limitele normalului, insa la controlul ginecologic propriu-zis, mi s-a spus ca am vaginoza si cervicita superficiala ....Am facut toate analizele specifice sarcinii si toate au iesit bune...Doctorul ginecolog mi-a prescris tratament cu antibiotice ... dar imi este teama sa il fac...
Pot avea asa ceva doar dupa un consult clasic?nu trebuia sa-mi iasa si la analizele de sange? (specific ca am facut toate analizele , mai putin testul Papanicoloau).
Daca am asa ceva ce pot face pentru pentru a am atrata....
Va multumesc!

Raspunsuri (4)

Lavinia

acum 14 ani

Spune-mi te rog ce fel de simtome ai? Atunci cand ai acest diagnostic apar usturimi foarte mari mai ales in timpul urinarii. Este bine daca ai putea sa-ti mai faci un control medical, s-ar putea sa nu-ti mai spuna acelasi lucru. Pe curand!

irinuca

acum 14 ani

In mod normal vaginita poate fi provocata de administrarea de antibiotic.
La analiza de sange nu iese dar ar fi nevoied e o analiza a secretiei pentru a pune un dignostic.
Ar fi indicat sa nu urmezi tratamentul cu antibiotic(mai ales in aceasta perioada a sarcinii, cand fatul este in dezvoltare)si sa mergi la alt medic pt un control mai amanuntit
Sarcina usoara

Alice70

acum 14 ani

Depinde si despre ce antibiotic este vorba: unele pot fi administrate in sarcina si altele nu. Vaginoza este data de o dereglare a florei bacteriene locale si nu iese la o analiza a sangelui ci la o analiza a secretiei vaginale. Iar faptul ca ai cervicita iti poate spune obserc***a o inflamatie a mucoasei colului uterin (asta inseamna termenul cervicita - inflamatia mucoasei colului).
Dar de ce nu-i ceri medicului tau sa-ti explice cand nu intelegi ceva sau cand ai dubii in privinta unui tratament pe care ti-l recomanda? Daca nu poti comunica cu el sau daca nu ai incredere in deciziile lui poate ar fi mai bine sa-ti alegi alt medic. E vorba totusi de 9 luni in care vei avea probabil muuuulte intrebari! Numai bine!

mirela

acum 14 ani

Este clar! mergeti la medic fetelor pentru orice...medicii exista ca sa va i-a banii! daca o consultatie a ajuns 40 de lei si o ecografie 50 si asta in 10 minute ca esti expediat rapid si ti se pune un diagnostic aiurea si urmezi un tratament si daca se nimereste, e ok, daca nu altul...sunteti niste cobai fetelor. Ca sa nu mai adaug ca esti tratat ca si un animal sau mai rau...
Nu fac reclama la propolis, dar cel putin e antibiotic natural si cuprinde o gama mare de tulpini, inclusiv virusi, nu degeaba albinele il folosesc impotriva intrusilor in stup. Si mai lucrati putin la imunitate, majoritatea bolilor au la baza o imunitate scazuta.
Mi-e mila de unele femei tinere si naive care arunca bani seriosi la medici in speranta ca se v-or face bine, dar de fapt sunt dependente de medici si medicamente.
Sanatate la toti!