sarcina cu probleme

Sarcina

Postata de cris25 cu 12 ani in urma.

buna ziua! am 27 de ani si sunt intr/o situatie fara iesire. Am aflat ca sunt insarcinata in 4/5 saptamani, dar fara sa stiu de sarcina am urmat un tratament cu hemoroizi 4 pastile pe zi, arcoxia 1 zi, ibutin 1 zi, controloc 1 zi, alprazolam 2 zi. V a rog daca ma poate ajuta cineva cu un sfat sincer, nu sunt adepta avortului, este prima sarcina, si nu stim ce sa facem, am vrea sa pastram copilul ,dar ne/am interesat de aceste madicamente si ne este foarte teama de consecintele asupra bebeului, iar eu sunt cu nervii la pamant. Nu luam pilule pt ca eu in ultimul timp am luat tratament 3 lui pt colon iritabil, am urmat si pt e.coli tratament. Nu stiu pe cine sa mai consult, sarcina acea 15 zile cand am inceput sa iau aceste medicamente, 7 zile am luat si apoi am descperit sarcina. V a rog sa ma ajutati, multumesc!

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 12 ani

In timpul oricarui tratament medicamentos si daca nu se doresc copii, se folosesc metode de contraceptie, eventual mai multe pentru siguranta. Trebuia sa folositi prezervativul!!!! Sfatuiti-va cu medicul ginecolog. Un raspuns sigur oricum nu va va putea da nimeni. Dvs trebuie sa va asumati responsabilitatea asupra sarcinii daca doriti sa o pastrati, stiind ca exista sanse sa fie totul in regula asa cum exista sanse ca lucrurile sa nu decurga bine.