Sarcina cu probleme

Sarcina

Postata de gbrl cu 12 ani in urma.

Buna ziua!

Va rog frumos sa-mi spuneti daca s-a mai confruntat cineva sau cat de mare este pericolol in problema mea. Am 44 de ani si am ramas insarcinata fara sa vreau. Sunt in 17 sapatamani si imi doresc f mult acest copil. Cand am fost la primul ecograf s-a descoperit ca as avea cativa noduli fibromatosi f mici. Sarcina decurge destul de bine , mi-am facut toate analizele necesare si au iesit f bine, mi s-a dat arefam si no-spa. Eu totusi nu am dureri, decat niste dureri ascutite la unele miscari. La ultimul ecograf s-a observat ca, copilul sta intr-o pozitie destul de incomda, nu prea are spatiu, datorita uterului fibros. M-ar ajuta foerte mult sa stiu ca totusi nu este atat de grav. Mentionez ca mai am doua nasteri, cu mult timp in urma, ultima fiind acum 18 ani. Va multumesc din suflet!

Raspunsuri (8)

toshiba

acum 12 ani

cum se poate sa ramai gravida fara sa vrei? nu mai suntem acu 100 de ani. nu inteleg. bafta

Carpe Diem

acum 12 ani

se mai sparge si prezervativul uneori........

danutza..

acum 12 ani

Doamne fereste-ma, nu am vazut atatia atotstiutori cum sunt pe site-ul asta, voi chiar nu puteti sa va vedeti de treaba voastra, chiar simtit nevoia sa judecati pe toata lumea care pune o intrebare aici? frate eu stiu asa, din moment ce habar nu ai ce sa raspunzi la o intrebare iti vezi de treaba ta si nu te bagi in seama asa aiurea-n tranvai. da, doamna a ramas insarcinata accidental sau chiar daca nu a fost accidental, care e problema? cu ce te deranjeaza pe tine ''''toshiba''''? cine esti tu ca sa o certi sau sa o judeci pentru treaba asta? doamnelor si domnilor care simtiti nevoia sa judecati pe altii, uitati-va mai intai in ograda voastra si ala care e fara de pacat si fara de greseala sa dea primul cu piatra!!! pentru ''''gbrl'''': doamna cel mai indicat ar fi sa vorbiti cu doctorul ginecolog care va urmareste sarcina, pentru ca doar el este in masura sa va zice cat de mare este pericolul pentru copil, pentru ca este specialist, noi nu prea avem de unde sa stim ce se intampla in corpul dumneavoastra, multa sanatate va doresc si mult noroc!

Carpe Diem

acum 12 ani

Medicul ginecolog, va va da cele mai pertinete raspunsuri.
Pot sa va spun ca sora mea a fost in situatia ca fatul sa nu aiba loc in uter , a fost monitorizata frecvent si i s-a facut cezariana, deoarece exista riscul ca fatul sa se sufoce, insa totul a descurs normal, cred ca a dus sarcina pana la 36 de saptamani fara probleme, La nastere abia se observa ca este insarcinata.
Sarcina usoara .

Lumi07

acum 7 ani

Buna seara!Am 45 de ani si un ciclu de doua ori pe luna.Am mers la ginecolog si mi-a prescris Arefam de 100, 2 pastile pe zi pentru reglare si uter fibromatos.Acum doi ani de zile am avut o sarcina oprita in evolutie iar dupa chiuretaj nu am mai ramas insarcinata si nici nu-mi doresc.Pot ramane insarcinata de la administrarea Arefam?Mentionez ca azi e prima zi de administrare si ma gandesc sa intrerup daca exista riscul de a ramane insarcinata.

LauraM

acum 2 ani

Buna ziua! Sunt insarcinata in 14 săptămâni si mi s a presris Arefam 200 mg sa iau. Pe prospect spune ca se ia doar in prim trimestru de sarcina. Eu pot sa il iau si in al doilea trimestru?

TinaT

acum un an

Am înțeles ca se da și în al doilea trimestru...si eu sunt Insarcinata in 10 sapt si iau arefam dar nu știu pana când...

Daniela

acum 8 luni

Bună ziua,am 43 de ani și am aceeași problema ca dv,stați linistita nu este Nimic grav .Am sarcina gemelară 16 sapt.,mi-e mi-a dat AREFARM PT A TINE SARCINA