sarcina - calatorie avion

Sarcina

Postata de dee_dee cu 13 ani in urma.

Buna ziua. Vreau sa va intreb pana la ce luna de sarcina se poate calatori cu avionul? Sunt ceva restrictii?

Raspunsuri (4)

gabri gaby

acum 13 ani

Poti calatori cu avionul pe timpul sarcini pana in luna a 7 fara probleme, dupa luna a 7 mergi dar pe riscul tau.

Ank

acum 13 ani

Buna ziua, as vrea sa va rog sa specificati mai exact ce inseamna luna 7... sapt 27 punct ? Daca este programata o calatorie cu avionul in sapt 28 (deci 26 +2 dinainte de ovulatie) deja este pe riscul nostru ? Multumesc.

floryny

acum 13 ani

Sigur ca sunt restrictii, dar cel mai bine este sa ceri aceste informatii la compania cu care ai de gand sa faci calatoria. Se poate ca cei de la aeroport sa-ti ceara sa le oferi o scrisoare de la medicul curant in care sa ateste ca poti calatori cu avionul.

Aura

acum 13 ani

Incepand din luna a 7 a orice companie refuza sa primeasca femei gravide E posibil sa-ti ceara ceva de la medicu ginecolog in care sa se specifice in ce luna esti insarcinata.Daca treci de luna a 7 o sa ai probleme la aeroport.Cred ca cel mai bine ar fi sa nu calatoresti incepand din luna a 6 a.