Sarcina A negativ

Sarcina

Postata de Kaiiria cu 11 ani in urma.

Femeile cu grupa de sange A negativ au voie sa ramana insarcinate?
Multumesc!

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 11 ani

Pot ramane insarcinate, dar ar fi de preferat ca partenerii sa aiba si ei Rh negativ, indiferent de grupa de sange. Daca partenerul are Rh pozitiv atunci, se supravegheaza sarcina, se fac anumite analize, vaccinul respectiv si poate fi totul bine.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Bineinteles ca au voie si chiar sarcina poate fi dusa la capat fara probleme. Se fac analize suplimentare iar in cazul incompatibilitatii de Rh veti primi vaccin. Aceasta presupune monitorizare atenta a sarcinei.