Sarcina 8 saptamani -RH NEGATIV

Sarcina

Postata de iullia91 cu 11 ani in urma.

Buna ziua. Sunt in a 8-a saptamana de sarcina,am Rh-ul negativ si sotul tot negativ!
Va rog sa imi spuneti daca in acest caz trebuie sa fac tratament ?!? Medicul care ma supravegheaza a zis ca daca amandoi il avem negativ eu trebuie sa urmez un tratament,insa pe internet am citit ca numai in cazul in care eu am negativ si el pozitiv trebuie urmat acela! Nu stiu ce sa mai cred...

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 11 ani

Nu este nicio problema, nu este nevoie de nici un tratament,sunteti compatibili. Am caz in familie ,s-au nascut doi copii ,ambii cu rh negativ. Multa sanatate si sarcina usoara ! Sa nu stie medicul un lucru atat de simplu ??????????

iullia91

acum 11 ani

Multumesc frumos.Multa sanatate!

Corina

acum 11 ani

Daca ambii parinti au Rh negativ, atunci fatul are obligatoriu Rh negativ, ceea ce inseamna ca nu va fi absolut nici o problema nici la sarcina aceasta, nici la sarcinile viitoare (cu acelasi tata, bineinteles). Stati absolut linistita din punctul acesta de vedere! Poate medicul intelesese ca sotul are Rh pozitiv. Va urez sarcina usoara si multa sanatate!

iullia91

acum 11 ani

Multumesc frumos pentru raspunsuri,multa sanatate si numai bine!