Sarcina 4 sapt nu se vede embrionul?

Sarcina

Postata de Utilizator11728645712 cu 2 saptamani in urma.

Buna ziua,am fost ieri la medic sunt insarcinata în 4 sapt și 1,2 zile ,la ecograf nu se vedea embrionul este posibil sa fie prea devreme?Medicul mi a pus diagnostic sarcina incipienta,nu se vede vezicula vitelina.
Mi sa spus sa revin peste 1 săptămână.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Este posibil sa fie prea devreme. De obicei, embrionul poate fi vazut la ecograf incepand cu a 5-a sau a 6-a saptamana de sarcina, insa acest lucru poate varia de la o femeie la alta.

Diagnosticul pus de medicul dvs. este standard pentru aceasta perioada timpurie a sarcinii. Este normal sa nu se vada inca vezicula vitelina sau embrionul. Acest lucru nu indica neaparat o problema, ci poate fi pur si simplu un semn ca sunteti la inceputul sarcinii.

Este bine sa urmezi sfatul medicului si sa te intorci pentru o alta ecografie peste o saptamana pentru a vedea daca sarcina evolueaza cum trebuie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Evolutia-sarcinii/sarcina-intelegerea-procesului-de-conceptie_1088
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/sarcina-pe-saptamani_11078

Utilizator11728645712

acum o saptamana

Va.multumesc pentru răspuns, joi ma duc pentru următorul control.